Tavidi kullablogi

Mida tähendab “virtuaalne kuld”?

Ei, virtuaalne kuld ei ole pilt kullakamakast sinu arvuti või nutitelefoni ekraanil.Shutterstock

Kas oled kuulnud inimesi rääkimas füüsilisest ja virtuaalsest kullast ning mõelnud, kumb siis ikkagi parem on või millest täpsemalt jutt käib? Kui füüsilise kulla puhul tundub tähendus olevat arusaadav, siis sageli võib tõepoolest valmistada segadust, kuidas saab kuld olla virtuaalne ning millist osa kullast selleks ikkagi loetakse.

Kuld nagu iga teine varaklass

Ei, virtuaalne kuld ei ole pilt kullakamakast sinu arvuti või nutitelefoni ekraanil. Virtuaalseks kullaks nimetatakse nn paberkulda ehk börsil kaubeldavate kullafondide osakuid (ETF-id), kullakaevanduste aktsiaid või teisi instrumente, mis ei ole füüsiliselt käega katsutavad. See tähendab, et kullaga on võimalik kaubelda nagu iga teise varaklassiga, ilma kodust lahkumata, Internetis.

Tõenäoliselt võib see esialgu tunduda turvalisem ja mugavam viis kulda investeerimiseks, seda enam, et suur osa tehingutest ongi kolinud just Internetti. Et aga füüsilise kulla üheks eeliseks ja eripäraks on võimalus seda vajadusel kiiresti realiseerida või endaga kaasa võtta, sõltumata kolmandatest osapooltest, on omaniku valduses olev vara igal juhul kindlam ja turvalisem viis oma vara väärtuse säilitamiseks ja turvaliseks hoidmiseks.

Ent kas ikka on?

Kuid kas kuld ikkagi on oma olemusel nagu iga teine varaklass? Siinkohal tasub mõelda kulla olemuse peale. Samal ajal, kui paberraha trükitakse vajadusel juurde ning börsile lisandub uusi tegijaid, püsib kuld muutumatul kujul ning koguses. Jah, kuldesemeid ikka sulatatakse ja valatakse ümber, kuid selle (sh emotsionaalne) väärtus pole ajas kindlasti vähemaks jäänud.

Et kulda ei saa juurde niisama genereerida, on see üks olulisemaid põhjuseid, miks eelistada just füüsilist kulda. Nagu öeldud, oled sa füüsilist kulda omades sõltumatu kolmandatest osapooltest või institutsioonidest. Samuti pole tarvis muretseda võimaliku tehingu pärast: kullale leidub alati ostja ning vajadusel saab selle kiiresti ja mugavalt realiseerida, seda kasvõi näiteks Tavidi esindustes.

Valik on sinu

Kindlasti tasub sobivat investeeringut valides mõtiskleda ka kulla eriliste ja kordumatute omaduste peale. Kui virtuaalse kulla puhul räägitakse kokkulepete tulemusel omandatud finantsinstrumentidest, mis lubavad, et sulle kuulub mingi osa maailma teises otsas asuvast kullast, siis füüsilise kulla olemasolu ja väärtus õigustab end ise, seda kas kuldmündi või -plaadi kujul sinu jaoks kõige turvalisemas paigas.

Seega tasub olla nutikas ja mõelda: kui peaksid valima, kas eelistada midagi, mida saab vajadusel alati juurde toota, või pöörata pilk sellele, mis on olemas füüsilisel kujul ning mille väärtus pole aastatuhandete jooksul vähenenud, siis kumma sa valiksid?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.