Tavidi kullablogi

Kuld sind ei puuduta? Sa kasutad seda igapäevaelus rohkem, kui arvata oskad

Kas oled mõelnud, mitu korda päevas kasutad sa sõprade, pere või kolleegiga suheldes sõna "kuld"?Foto: Shutterstock

Kui arvasid seni, et kuld tähendab sinu jaoks vaid paari hinnalisemat ehet või abielusõrmust, siis tegelikult võime täie veendumusega kinnitada, et kuld puudutab sind tegelikult sellest palju rohkem, ja seda igapäevaselt.

Nimelt on eesti keeles kasutuses tohutul hulgal väljendeid ja ütlemisi, mis viitavad just nimelt kullale. Siin on sulle loetelu populaarsematest väljenditest, millel on otsene seos kullaga ning mida sa suure tõenäosusega ka ise kasutad.

Rääkimine hõbe, vaikimine kuld

Oled ilmselt suurepäraselt kursis, et seda hästituntud vanasõna kasutatakse sellistel hetkedel, kus oleks targem suud pidada ning mitte nii palju seletada. Tegelikult väljendab see rahvusvaheliselt tuntud vanasõna, mille kasutamise kohta ulatuvad eestikeelsed allikad 19. sajandi lõppjärku, hästi ka väärismetallide turuväärtust: kõige hinnalisemaks väärismetalliks on teadupärast kuld, mitte hõbe.

Äkki leiame kuldse kesktee?

Kuldne kesktee on Aristotelese filosoofia järgi soovitav kesktee kahe äärmuse vahel, millest üks on liig ja teine puudujääk – nagu argus ja julgus. See paljude poolt igapäevases kasutuses olev väljend on seega rohkem kui 2500 aastat vana ning leiab kasutust üle kogu maailma.

Ehkki Aristotelese filosoofia läheb veelgi sügavamale, nimetame igapäevases elus kuldseks keskteeks erinevate osapoolte vahel vajaliku kompromissi või põletaval teemal ühise keele leidmist.

Sa mu kullake/kullakallis/kullatera/kallim kullast!

Millise hellitava sõnaga sina oma kallimat või armastatut kutsud – võib-olla just kullakeseks, kullateraks, kullakalliks või kallimaks kullast? Seetõttu pole just vähetõenäoline, et mõnda nendest hellitussõnadest oled tegelikult pidevalt lausunud ning sealjuures jätnud tähelepanuta asjaolu, millele see sõna tegelikult viitab. Ent olgem ausad: kuld võib mõne jaoks olla kallis, aga armastus kellegi vastu on veel kallim.

See on puhas kuld!

Kui miski väärib au ja kiitust, olgu need kellegi poolt lausutud kuldsed sõnad, lemmikansambli uus album või äsjanähtud film, pole paremat viisi seda ülivõrdes iseloomustada kui öelda lihtsalt: “See oli puhas kuld!” Olgem ausad, sellega saab kõik justkui öeldud ning rohkem pole vajagi.

Ma ei hakka tema jaoks kuldmune munema

Tõenäoliselt oled lapsepõlves kuulnud vähemalt korra muinasjuttu sellest, kuidas talupojad õpetasid kana (mõnes variandis ka hane) kuldmune munema, kuid arvates, et tema sees peitub tõeline kuld, tapsid nad linnu ning jäid ahnuse pärast ilma nii kanast kui kuldmunadest. Seega räägib kuldmunade munemine meile nii mõndagi saamahimu ja kasuahnuse kohta.

Siin on sulle viis kuldreeglit!

Kui kuldreegel ehk kõlbluse kuldreegel on põhimõte, mille kohaselt peaksid inimesed tegema teistele nii, nagu nad tahavad, et teised neile teeksid, siis mõnes religioonis käsitletakse seda ka kui vastastikkuse seadust. Ent samamoodi nimetatakse ka teatud valdkonna põhitõdesid, ilma milleta teatud elualal orienteeruda ei saa. Kuidas sa muidu süüa teeksid, kui sa kokanduse kuldreegleid ei tea?

Kõik pole kuld, mis hiilgab

Oled ilmselt kokku puutunud olukorraga, kus miski on liiga hea, et olla tõsi. Sellistesse lõksudesse sattumist võib sageli kokku võtta ühe tabava lausega: kõik pole kuld, mis hiilgab – olgu selleks enneolematult hea pakkumine, mis sisaldab pettust, pealtnäha edukas ärimees, kes osutub tegelikult kelmiks, või auto, mis tundub pealtnäha küll ideaalne valik, kuid pole seda tegelikult teps mitte.

See vanasõna õpetab meile nii mõndagi elu enda kohta: kõike, mida räägitakse, ei tasu uskuda ning kõige uhkemas pakendis peituv ese ei ole alati parim võimalikest variantidest. Üks on aga kindel: kui miski üldse hiilgab nagu kuld, siis on see just puhas kuld!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.