Kuidas teha vahet võlts- ja päriskullal?

Kui võtame näiteks kuldehted, siis silma järgi on peaaegu võimatu eristada, kas tegemist on ehtsast kullast tootega või ülekullatud ehtega.Shutterstock

Me kõik oleme kuulnud ütlust “kõik pole kuld, mis hiilgab”. Ent kuidas siis ikkagi teha vahet sellel õigel ehk päriskullal ja võltsitud kullal? Antud artiklis üritamegi sellele küsimusele vastust leida.

Kas see on päris või ülekullatud?

Kui võtame näiteks kuldehted, siis silma järgi on peaaegu võimatu eristada, kas tegemist on ehtsast kullast tootega või ülekullatud ehtega. Kui räägime kullast valmistatud ehetest, siis olgu mainitud, et puhas kuld polegi tegelikult ehete valmistamiseks sobilik, kuna olemuselt on kuld väga pehme väärismetall. See tähendab, et kui selliseid ehteid igapäevaselt kanda, võib ehe väga kiiresti ja kergelt kahjustatud saada ning kaotada oma funktsionaalsuse.

Seepärast kasutatakse kuldehete valmistamiseks reeglina erinevaid sulameid – ehk ehte sulamisse lisatakse erinevaid metalle, et anda kuldehtele soovitud omadused. Kuldehete puhul on levinumateks kullasisalduse proovideks 375, 585 ja 750, mis on reeglina märgitud ka ehtele endale.

Kõige levinumaks kullaprooviks meie regioonis on 585, mis tähendab, et sulamis on 58,5% puhast kulda. Samuti on väga levinud prooviks 750, mis näitab, et sulamis on puhast kulda 75% ulatuses. Teistest väärismetallidest kasutatakse kuldehete valmistamisel sulamisse lisamiseks reeglina vaske, hõbedat, pallaadiumi ja tsinki, mis tagavad kuldehte pikaealisuse ja vastupidavuse.

Reeglina oskavad kulla ehtsuse ja konkreetse proovi ära määrata kulla müügi ja kokkuostuga tegelevad kauplejad. Enim levinud proovide määramise viis väikeettevõtetes on kullasisalduse määramine hapete abil. Eseme pealt kraabitakse proovikivi peale õhuke kiht kulda ning lisatakse sellele erineva kontsentratsiooniga happeid.

Kulla ehtsuse tuvastamise „trikk“ seisneb selles, et kuld ise (Au puhtal kujul) esimese kasutatava happe (lämmastikhappe lahus) mõjul ei lahustu – enne lahustuvad sulami teised metallid. Seega, kui kivile kraabitud kiht lahustub täielikult, ei ole tegemist kullaga. Kui kivile kraabitud kihist jääb pärast esimest testi jälg, siis testitakse proovi edasi vesinikkloriidhappe ja lämmastikhappe segu erinevate kontsentratsioonidega, et määrata ära proov.

Proovi määramise „trikk“ seisneb selles, et eelnimetatud lahus on üks ainsatest, mis on võimeline lahustama teatud kontsentratsiooni juures ka kulda. Seega teades happe kontsentratsioone, saab kindlaks määrata, millise kullasisaldusega tootega on tegu.

Mida tähendavad erinevad märgised investeerimiskullal?

Kui aga nüüd tulla otsapidi investeerimiskulla ehk kuldmüntide ja -plaatide juurde, siis nende toodete peal on samuti olemas erinevad märgised, mis näitavad toote proovi ja kvaliteeti. Kui tahaksid oma silmaga näha seda kõige puhtamat kulda, mis maailmas leidub, siis investeerimismündid ja -plaadid  just sellest valmistatud ongi.

Kui vaadelda näiteks ühte kõige populaarsemat Tavidi poolt pakutavat investeerimistoodet, milleks on kahtlemata Valcambi Suisse 100-grammine kuldplaat, võime selle esiküljel näha erinevaid märgiseid. Plaadi keskele on märgitud toote kaal, millele järgnevad kiri “fine gold” ja “999,9” – viimased kaks näitavad, et tegemist on puhta kullaga ehk antud plaadi kogukaalust moodustab puhas kuld vähemalt 99,99%.

Lisaks sellele on plaadile märgitud ka proovitõendaja tempel “ESSAYEUR FONDEUR”, mis tõendab kullaproovi vastavust märgitule ning annab seeläbi ostjale veelgi suurema kindlustunde, et tegemist on autentse kuldtootega.

Plaadi alumiselt realt leiame veel ka seerianumbri, mis on igal tootel unikaalne ning millega on vajadusel võimalik kuldplaadi nõuetele vastavust samuti kontrollida. Kuldmüntidega on asi veelgi lihtsam – reeglina on konkreetse mündi kullaproov ja kaal märgitud kas mündi esi- või tagaküljele. Lisaks on mündile alati märgitud ka mündi nominaalväärtus.

Üldiselt on tuntud ja enim levinud kuldtoodete puhul ehtsuse määramine palju lihtsam kui esmapilgul tunduda võib ning selleks piisab toote kaalu ja muude parameetrite kontrollimisest. Nimelt on kullal võrdlemisi unikaalne eritihedus, mis tähendab seda, et identse kaalu ja ruumalaga toodet on teistest metallidest või sulamitest praktiliselt võimatu valmistada.

Kuna enim levinud investeerimiskullast toodete mõõtmed ja kaalud on universaalselt teada, siis tavaliselt piisabki toote parameetrite võrdlusest etaloniga ning visuaalsete turvaelementide kontrollist. Juhul kui esmase kontrolli tagjärjel ilmnevad ebakõlad, siis teostatakse tootele ka kontroll keemilisel meetodil.

Kui peaksid kuldehte või investeeringukulla proovis või ehtsuses kahtlema, oled alati teretulnud Tavidi esindusse, kus spetsialist toote üle kaalub ning selle õige proovi kiiresti välja selgitab. Samuti tasub investeerimiskulda soetada otse Tavidist kohapealt või e-poest, kuna garanteerime Sulle turu parima hinna ja kõige kvaliteetsemad tooted.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.