Tavidi kullablogi

Kuidas kulda osta ja müüa?

Kuidas see kulla ostmine ja müümine ikkagi käib?Shutterstock

Kulla ostmise või müügiga kaasneb sageli väga palju küsimusi: millise kasuks otsustada, kuidas selgitatakse välja kullaproov, mis hinna eest tehing sooritatakse ja palju muud. Tegelikult on kogu protsess väga lihtne ja loogiline ning ihaldatud kuldmünt või -plaat võib sinu omaks saada väga kiiresti.

Hea teada

Kulla ostmise ja müümise kasuks räägib fakt, et investeerimiskuld on Euroopa Liidus käibemaksuvaba. Samuti tuleb teada, et kui soov on osta või müüa kuld- või hõbetooteid summas üle 10 000 euro, on Eesti kullakauplejatel seadusest tulenev kohustus tuvastada klient isikut tõendava dokumendi alusel. Ka ehtekulla või -hõbeda müümisel tuleb isikut tõendav dokument esitada, sõltumata tehingu summast.

Kuidas kulda osta

Kulla ostmiseks pole sisuliselt tarvis isegi arvuti tagant püsti tõusta: sobiva kuldmündi või -plaadiga saab tutvuda juba kodulehel. Iga toote juures on välja toodud eripärad, mis räägivad just selle konkreetse eseme soetamise kasuks ning millise eesmärgi täitmiseks see kõige sobivam on. Samuti saab tutvuda vanemate müntide kireva ajalooga, mis võib ulatuda mitme sajandi tagusesse aega.

Pärast sobiva toote ostukorvi lisamist tuleb tellimus vormistada. Selleks on kaks võimalust: kui tunned huvi oma investeeringu tootluse ja ostude ajaloo jälgimise vastu, oleks soovitatav luua Tavid ID konto – seeläbi väldid andmete sisestamist järgmiste ostude korral ning saad oma portfellil mugavalt silma peal hoida.

Konto puudumisel tuleb täita kontaktandmete lahtrid, pärast mida saab valida ka toote kättesaamise viisi. Tavidi e-poest soetatud toodetele saab järele tulla nii Tavidi esindusse, tellida pakiautomaati või kasutada kullerteenust. Toodete eest on e-poes võimalik tasuda nii EveryPay pangalingiga kui arve alusel pangaülekandega. 

Kui makse on sooritatud, saabub sinu postkasti tellimuse kinnitus, pärast mida toimetatakse tellimus sinuni vastavalt kättesaamise viisile. Viimase pärast pole kindlasti vaja muretseda: saadetis on täielikult kindlustatud ja selle eest hoolitsetakse suure hoolega.

Soovi korral saadab Tavid tellimusi ka teistesse Euroopa Liidu riikidesse. Sellisel juhul tuleb ühendust võtta Tavidi esindajaga, et leppida kokku tellimuse üksikasjad.

Kui soovid kulda müüa

Nagu aimata võib, ostab Tavid tooteid ka ise ning võtab sealjuures vastu kuldehteid ehk nn romukulda. Kui sinu soov on kuld Tavidile müüa, tuleb pöörduda mõnda Tavidi esindusse.

Ent kuidas kulla ehtsus välja selgitatakse? Selle muudab lihtsaks kulla unikaalne erikaal, mis tähendab, et ühestki teisest metallist ega sulamist ei ole võimalik vermida münti või plaati, mis vastaks ruumala ja kaalu poolest samadele parameetritele nagu kullast tehtud münt või plaat.

Seega piisab reeglina kuldplaadi või -mündi ruumala ja kaalu võrdlusest – kui eelnevalt teadaolevad parameetrid klapivad esitatud parameetritega, ongi tegemist autentse kuldesemega.

Kulla müümise korral on abiks hinnakalkulaator, mille abil saab välja selgitada toote täpse väärtuse. Kui aga kullaproov või kaal pole teada, saab nendele küsimustele vastuse Tavidi kontoris, kus vastav spetsialist toodet kaalub, määrab keemilisel meetodil kindlaks kuldeseme proovi ja teeb hinnapakkumise. Raha makstakse välja kohe, kui kokkulepe ostja ja müüja vahel on saavutatud.

Kui sobivat toodet ei õnnestu välja valida, aitavad oma ala eksperdid sinu jaoks parima toote välja selgitada. Nimelt võid broneerida tasuta personaalse kullakonsultatsiooni Tavidi kontoris, Skype teel või telefoni teel ning üheskoos eksperdiga leitakse kiirelt parim valik võimalikest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.