Tavidi kullablogi

Kui soovid soetada kulda: mida silmas pidada?

Eelista tuntud tootjate poolt valmistatud kuldmünte ja -plaate.Shutterstock

Füüsilise kulla soetamine kõlab vara säilitamise ja investeerimise perspektiivist igati hea ja mõistliku valikuna. Ent mida kulda ostes tähele panna, et teha parim ja kõige sobilikum valik?

Soeta investeerimiskulda

Ehkki armastatakse öelda, et kuld on kuld, ei maksa siiski mõtlemata kõiki kuldesemeid kokku ostma tormata. Näiteks kuldehteid pole mõistlik investeerimise eesmärgil soetada – pigem sobivad need hästi kingituseks või kõrvas ja kaelas kandmiseks. Investeeringu seisukohast on ehetel aga suhteliselt väike väärtus – nimelt moodustab reeglina üle 50% ehte letiväärtusest ehtekunstniku töö.

Investeerimiseks eelista selleks ettenähtud tooteid ehk kuldmünte ja -plaate. Nende toodete puhul on toote juurdehindlus minimaalne ning ostja maksab peamiselt ainult kulla enda väärtuse eest.

Pigem rohkem kui vähem

Kui planeerid soetada kulda, tasub tähele panna, et mida väiksemates ühikutes kulda osta, seda suuremaks kujuneb kulla suhteline hind võrreldes maailmaturuhinnaga. Kui väiksemate kuldesemete puhul võib juurdehindlus olla isegi mitukümmend protsenti, siis 1-untsiste ja raskemate toodete puhul jääb see reeglina 3-4 protsendi juurde.

Kullast investeerimistoote ostu-müügi hinnavahet näitab spread. Tasub teada, et mida väiksem on spread, seda vähem läheb sul aega oma investeeringuga plussi jõudmiseks. Samuti võiksid silma peal hoida maailmaturuhinnal.

Eelista tuntud tootjaid

Kullast investeerimistooteid valmistatakse pea igas maailmanurgas ning eri plaatide ja müntide valik on suur ja lai. Küll aga võiksid investeerimiseks eelistada tuntud tootjate poolt valmistatud kuldmünte ja -plaate. Sellel on lihtne põhjus: neid on hiljem lihtsam realiseerida, kuna tuntud tehaste toodang on nii eraisikutele kui ka kullakaupmeestele paremini teada ning seeläbi ka usaldusväärsem ning ka kergemini edasi müüdav.

Seega vali investeerimiseks näiteks Perth Minti rahapaja, Valcambi Suisse, PAMP Suisse, Metalori või Austria rahapaja Münze Österreich poolt vermitud kuldmünt või -plaat – neid tunneb hästi tõenäoliselt igaüks, kes vähegi kulla vastu huvi tunneb või sellega tegeleb.

Paberkuld pole aseaine

Ehkki investoril on võimalus soetada ka nn virtuaalset kulda, ei taga see vara säilimist sel viisil nagu füüsiline kuld. Vara säilimine ja kindlustamine on aga kulda investeerimise peamine eesmärk. Et investeering oleks kindel, turvaline ja füüsilisel kujul omaniku käes olemas, tasub kindlasti soetada füüsilist kulda.

Füüsilise kulla kasuks räägib veel ka fakt, et see on Eestis ja ülejäänud Euroopa Liidus käibemaksuvaba.

Ostja leidub alati

Kui kardad, et kulla müümine võib osutuda raskemaks kui selle ostmine, siis selleks pole sugugi põhjust: et kulda on maailmas ringvel väga vähe, seda pole võimalik juurde trükkida ning see ei hävine, ei pea investor kartma, et tootele tulevikus ostjat ei leidu. Vastupidi: kullale leidub ostja alati, sõltumata hinnast, ajast või kohast.

Neid põhitõdesid teades võid kindel olla, et teed investeerimiskulla soetamisel õige ja kaalutletud otsuse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.