Huvitav teada: milliste metallide sulam on kõige vastupidavam?

Milliste metallide sulatamisel saab kõige vastupidavama koosluse?Foto: Shutterstock

Kullal on tohutult palju kasutusalasid, kuid samas vastab ka tõele, et kõik, mis hiilgab, ei ole alati päris puhas kuld. Nimelt kasutatakse kullasulamites väga sageli ka teisi metalle, mis vastavalt kasutusalale kulla omadusi veelgi paremini esile toovad või hoopis metalli võimalikke puudujääke kompenseerivad. Milliseid metalle kõige rohkem kullaga koos sulamisse lisatakse?

Kuld on metallisulamites alti peaosatäitja rollis

Peamiseks põhjuseks, miks kullasulamile teisi metalle lisatakse, on reeglina kuldeseme vastupidavuse suurendamine. Teatud juhtudel on oluliseks argumendiks ka kulla “lahjendamisega“ kaasnev oluline hinnavõit. Võtame näiteks kuulsad ja ihaldatud olümpiamängude kuldmedalid – ehkki esimese koha omanikule riputatakse kaela just “kuldmedal”, sisaldab see tavaliselt puhast kulda vaid umbes 6 grammi jagu. Kuldmedali sulamis on nimelt lisaks kullale ka umbes 92,5% jagu hõbedat.

Samuti ei valmistata puhtast kullast peaaegu mitte kunagi igapäevaselt kantavaid ehteid nagu näiteks sõrmused ja kõrvarõngad. Kuld on nimelt metallidest üks kõige pehmemaid, mis tähendab, et puhtast kullast tehtud esemeid tuleb hoida ettevaatlikult ja väga hoolikalt. See aga tähendab omakorda seda, et igapäevaselt kasutatavaid kuldehteid on mõistlik valmistada sulamitest, mitte aga puhtast kullast.

Kuna kuld on sulamis vaieldamatult tähtsaim ja väljapaistvaim metall võiks kulla sulamisse segatavatest metallidest mõelda kui mõne lavastuse või filmi kõrvalosatäitjatest, kes komplimenteerivad peaosatäitjat ning aitavad tal särada.

Teised metallid annavad kullale värvi ja vastupidavuse

See kõik toobki meid põhiküsimuse juurde: milliseid metalle või kõrvaltegelasi kullasulamites kõige rohkem kohtab? Lisaks mainitud hõbedale on levinumateks metallideks tsink, vask, nikkel, kaadmium, alumiinium, raud, plaatina ja pallaadium.

Tõenäoliselt on üks sagedamini ehtekullana kasutatav nn kollane ehk ühtlasi kõige rohkem kulla originaaltooni meenutav kuld. Klassika, nagu öeldakse. Selleks, et kulla särav toon tuleks välja ka ehetes, kasutatakse sulamites erinevates proportsioonides enamasti tsinki, hõbedat ja vaske, mis lisaks soovitud värvile parandavad ka ehete vastupidavust. Valge kuld seevastu sisaldab sageli niklit, hõbedat ja pallaadiumi, roosa või punane kuld enamasti vaske. Lõpliku tooni määrab iga toote puhul metallide omavaheline proportsioon.

Huvitavamaks muutub asi aga musta kulla puhul, mida inimesed sageli päris kullaks kutsuda ei taha. Nimelt on mustast kullast valmistatud ehted küll sageli näiteks kulla ja koobalti sulamist tehtud, kuid ehte pealiskihi mustaks “värvimiseks” on kasutatud uudset lasertehnoloogiat, mis teeb mustast kullast abielusõrmused mõistagi teistest mõnevõrra kallimaks.

Kuld ja plaatina on täiuslik kombinatsioon

Ent veelgi põnevamaks muutub lugemine nüüd: mis juhtub siis, kui sulatada üheks kuld ja plaatina? Just seda proovisid 2018. aastal USA tehnoarenduskeskuse Sandia National Laboratories insenerid ning said jahmatava tulemuse: 90% ulatuses plaatinast ja 10% jagu kullast koosnev sulam osutus nende hinnangul maailma kõige vastupidavamaks metallisulamiks. 

Teadlased tõid selle sulami kohta värvika võrdluse: kui sellest metallisulamist valmistatud rehvidega maanteel ühe miili jagu driftida, kuluks rehvidel ära vaid üksainus ehk rehvi kõige pealmine aatomikiht. Selleks, et rehvide pealispind lõplikult ära kuluks, tuleks niisiis driftida 500 korda ümber maakera. Muljetavaldav, kas pole?

Seega võib ka kuld astuda vahel teistesse kingadesse ning mängida mõne teise metalli asemel väärikat kõrvalosa. Ehkki kulda on uuritud ning kasutatud väga pikka aega, leidub siiani väga palju detaile ja küsimusi, millele vastust veel ei teata. Milliseid põnevaid saladusi kuld endas veel peidab, näitab ainult aeg.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.