Euroopa populaarseim investeerimismünt on klassikalise muusika kullast kehastus

Kujundus on mõistagi inspireeritud Viini Filharmoonia Straussi orkestrist.Allikas: Tavid

Kust võiks pärineda kuldmünt, mis on pühendatud muusikale? Eks ikka Euroopa klassikalise muusika keskuseks kujunenud Austriast. Maailmakuulsa Viini Filharmoonia Straussi orkestri (Die Wiener Philharmoniker) järgi nime saanud Philharmoniker pakub nii silmailu kui ka kõrget kvaliteeti. 

Väärikas ajalugu

Philharmonikeri kuldmünti hakkas 33 aastat tagasi vermima üks maailma vanimaid ja kuulsamaid vermimiskodasid, Austria Rahapaja Viinis ehk Münze Österreich, mille ajalugu ulatub lausa 12. sajandisse.

Austria Rahapaja (Münze Österreich) on Austria Keskpanga alluvuses töötav vermimiskoda, mis sai alguse 1194. aastal, mil Inglismaa kuningas Richard Lõvisüda maksis Austria hertsogile Leopold V-le enda vangist vabastamise eest hiigelsuure lunaraha, kokku 12 tonni hõbedat. Austria hertsog hakkas sellest hiljem hõbemünte vermima, nii pandi alus Austria Rahapajale.

Oma pika ja rikka ajaloo jooksul on Austria Rahapaja verminud mitmeid Euroopa kuulsaid ja laialdaselt käibel olnud kuldmünte nagu kroonid, kuldnad ja tukatid ning hõbemünte, näiteks Maria Theresa taalreid. Paljusid Austria Rahapaja välja lastud kuldmünte kasutati ulatuslikult Austria-Ungari Keisririigi perioodil, samas kui hõbetaalrist kujunes enim vermitud hõbemünt, mida kasutati ajavahemikul 1750–1950 laialdaselt kogu maailma kaubanduses.

Tänapäeval on Münze Österreich tuntud ennekõike Euroopa hinnatuimate puhtast kullast ja hõbedast investeerimismüntide Austria Philharmonikeride (mida vahel nimetatakse ka Viini Philharmonikerideks) tootjana.

Austria Philharmoniker oli esimene seadusliku maksevahendina emiteeritud kuldmünt, mille nominaalvääringuks oli euro. Ajavahemikul 1989–2001 välja lastud vanemate Philharmonikeride vääring oli Austria šilling. Kui Austria läks 2002. aasta alguses üle eurole, pidi muutuma ka seadusliku maksevahendina emiteeritud Philharmonikeri nimiväärtus. Alates 2002. aastast on kullast Philharmonikeride nimiväärtus märgitud eurodes.

Viini Filharmoonikud

Viini Filharmoonikute orkestri asutas grupp inimesi 1842. aastal põhjusel, et Viinis ei olnud 19. sajandi alguses professionaalset orkestrit. Orkestri tegevust hakkas juhtima sõltumatu komitee, mille liikmed valiti demokraatlikult muusikute hulgast. Professionaalseid muusikuid värvati orkestrisse eranditult Viini Riigiooperist, kus nad pidid olema musitseerinud vähemalt kolm aastat, enne kui nende kandidatuur üldse kõne alla tuli.

Sama ranged reeglid kehtivad muusikute valimisel tänapäevani, tagamaks, et iga viimne kui muusik Viini Filharmoonikutes on tipptasemel. Orkester on praegusel ajal kõige enam tuntud tänu oma traditsioonilistele uusaastakontsertidele, kus esitatakse suurte heliloojate nostalgilisi palu. Neid ülimalt populaarseid kontserte kantakse üle 90 riigis, misläbi Viini Filharmoonikute uue aasta rõõmusõnum kostab imekaunil kõlal üle kogu maailma.

Viini Filharmoonikute kullast kehastus

Investeerimisavalikkus võttis kullast Philharmonikeri erakordselt hästi vastu, kõrgelt hinnati kulla puhtust, viimistlust ning ka asjaolu, et esmakordselt kasutati riigi emiteeritud kuldmündil muusikariistu – kultuurisümboleid, mis puudutavad iga inimest. Otsus kasutada mündi läbiva teemana muusikat on igati loomulik, kuna see sümboliseerib Austria kultuurisaavutusi läbi aegade.

Mitmed maailmakuulsad muusikud ja heliloojad nagu Mozart, Strauss ja Beethoven, kui nimetada vaid mõnda, on oma ooperite ja sümfooniatega toonud Austriale ning ennekõike pealinnale Viinile suurt kuulsust. Philharmonikeri kuldmünt jäädvustab nende tööd klassikalise ja romantilise muusika vallas ning on seega hea muusikalise maitse ja kunstimeelega investorite jaoks eriti ihaldusväärne.

Kujundus on mõistagi inspireeritud Viini Filharmoonia Straussi orkestrist – esiküljel kujutatakse Viini kontserdisaali Musikvereini orelit. Musikverein on nimelt Viini Filharmoonikute kodu ning seda kontserdihalli peetakse akustika poolest üheks parimaks maailmas. Tagaküljel kujutatakse erinevaid muusikainstrumente, nagu tšello, vioola, viiul, fagott, harf ja Viini sarv. 

Münte vermitakse vastavalt nõudlusele ja seetõttu on ka tiraaž aastati erinev. Mündi kujundas Austria rahapaja peagraveerija Thomas Pesendorfer, kelle ajatu disain ei ole aastatega muutunud – uus on vaid mündile vermitav aastaarv.

Philharmoniker sobib peenema maitsega investorile, kes hindab stiili ja peab oluliseks kulla ülimat puhtust. Kuigi münte hinnatakse väga kõrgelt kunstipärase kujunduse, kvaliteedi ja ilu pärast, pakuvad nad ka praktilist väärtust.

Philharmoniker on ideaalne valik kõigile, kes soovivad säästa pikema aja vältel ning hindavad stabiilsust ja turvatunnet, mida pakub rahalise vääringuga füüsilise kulla omamine. See on suurepärane viis mitmekesistada enda investeerimisportfelli, sest kulla küllaltki nõrk seos muude finantsvaradega aitab hajutada tururiske.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.