Tavidi kullablogi

Brittide kuulus rahapaja on viinud kullast investeerimismüntide turvaelemendid täiesti uuele tasemele

Britannia kuldmündid on investorite seas väga hinnatud ning mõistagi populaarsed.Allikas: Tavid

Iga kullainvestor unistab salamisi, et tema portfell sisaldaks võimalikult kvaliteetseid ning teiste huviliste poolt kõrgelt hinnatud kuldmünte. Kui mõtled, millisel kuldmündil võiksid kõik need omadused olla, siis tasub edasi lugeda – tutvustame sulle üht tõeliselt erilist kullast vermitud kunstiteost.

Britannia on rahva vaimu ja hinge kehastus

Britannia kuldmündid on investorite seas väga hinnatud ning mõistagi populaarsed. On ka põhjust: suursugune ja nõtke sõdalane Britannia, kes seda konkreetset münti ehib, sai Briti saarte ja rahva sümboliks juba ligi 2000 aastat tagasi, mil roomlased kauni naisekuju uue vallutatud ala auks müntidele vermisid.

Ajaloo jooksul on paljud kunstnikud Britanniat taasloonud ning alates kuningas Charles II valitsemisajast on see ehtinud kõigi valitsejate münte kuni tänapäevani. Et eri aegadel loodud Britannia on järginud just selle ajajärgu ideid ja stiili, on iga ümbersünniga lisandunud tähendusvarjundeid ning nii on armastatud Britanniast kujunenud rahva vaimu ja hinge kehastus.

The Royal Mint ehk Kuninglik Rahapaja on üks vanimaid ja hinnatumaid riiklikke institutsioone Inglismaal. Mõningad andmed kinnitavad, et rahapaja on tegutsenud üle 1100 aasta ning tootnud selle aja jooksul paljusid maailmakuulsaid münte, mis on neist ühtlasi teinud ühe kuulsaima ja tuntuima rahapaja kogu maailmas. Tänapäeval vermib Kuninglik Rahapaja mitte ainult Inglismaal ringluses olevaid münte, vaid ka rohkem kui 60 riigi erinevaid münte.

Britannia kuldmünt lisandus The Royal Minti suursugusesse valikusse 1987. aastal ehk täpsemalt siis, kui kullaturu nõudlus maailmas kõvasti suurenes. Just kunstnik Philip Nathani nägemus legendaarsest sõdalasest jõudis siis sellele populaarsele kuldmündile ning sai seejuures uue põneva ilme.

Nimelt lisandus mündile mereline teema, kus Britannia seisab, kleit lehvimas tuules, jalgupidi lainetes ning hoiab käes ahingut, kilpi ja oliivioksa. Just sellest Britanniast on saanud kaasaegsete Briti müntide nägu – jõu ja traditsioonide sümbol, mis on tuntud kogu maailmas.

Uuenduslikud turvaelemendid teevad kopeerimise võimatuks

Ent nüüd täpsemalt ka mündist endast. Britannia mündi esiküljel on kuninganna Elizabeth II portree, mille lõi kunstnik Jody Clark. Kuninganna pead ehib legendaarne kuninglik teemantdiadeem, mida ta kandis kroonimistseremoonia eel 1953. aastal. Traditsiooniliselt on kuninganna pilk pööratud paremale.

Mündi tagaküljel kujutatakse aga juba kirjeldatud Britanniat. Nagu sõdalasele kombeks, on lehvivatele juustele surutud Korintose kiiver, paremas käes hoiab naine kolmeharulist ahingut ning vasakus kilpi ja oliivioksa.

Münti kaitsevad neli hiljuti lisandunud uuenduslikku turvaelementi, mis on visuaalselt tuvastatavad ega jäta petturitele võimalustki mündi kopeerimiseks. Selleks, et veenduda, kas tegemist on tõelise Britannia mündiga või mitte, tuleb sul tuvastada:

  • varjatud pilt, mis toimib mündil nagu hologramm ning muutub mündi vaatlemise nurka vahetades tabalukust kolmhargiks;
  • mündipinna animatsioon – pisidetailid tekitavad illusiooni, nagu Britannia taga kujutatud lained liiguksid päriselt;
  • mikrotekst – mündi tagaküljel on spetsiaalse laseriga kirjutatud tekst “DECUS ET TUTAMEN”, mis tähendab tõlkes “ornamenti ja kaitsjat” ja ümbritseb Britannia kuju;
  • Britannia kilpi ehib Suurbritannia lipp, mille kujutamiseks on kasutatud traditsioonilist kunstilise heraldika meetodit.

Britannia kuldmünti investeerides võid olla kindel, et tegemist on kõige kõrgemate tootmisstandarditega vermitud mündiga, mis vastab ühtlasi ka Uncirculated Bullion standardile. Investeeringu vaatenurgast on tegemist väga mõistliku otsusega, seda enam, et Britannia kuldmünt on väikese juurdehindlusega sel lihtsal põhjusel, et The Royal Mint on Tavidi ametlik ja otsene partner.

Just nendel põhjustel on Britannia kuldmündid suurepärane valik kõigile, kes soovivad säästa pikema aja vältel ning hindavad stabiilsust ja turvatunnet, mida pakub füüsilise kulla omamine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.