Isetegevusega on kõik: ühisrahastuses käib nüüd kogu mäng Euroopa reeglite järgi

Profituse strateegiline turundusjuht Jüri-Saimon Kuusemets.Foto: Profitus

Ühisrahastuse turg on pärast Euroopa Liidu uue regulatsiooni kehtestamist jõudnud uude ajastusse, kus kõik platvormid peavad järgima ühtseid ja rangemaid reegleid. Profitus, üks juhtivaid ühisrahastusplatvorme, näeb selles mitte ainult väljakutseid, vaid ka uusi võimalusi investoritele.

Nüüd, kui EL-is jõustunud uus regulatsioon muudab kogu sektori läbipaistvamaks ja turvalisemaks, on ühisrahastusplatvormid nagu Profitus astumas uude ajastusse, kus “isetegevust” enam pole ja mängureeglid on ühtlustatud üle Euroopa. Mis aga konkreetselt muutus ja kuidas see mõjutab platvorme, investoreid ja projektide omanikke?

Profituse strateegiline turundusjuht Jüri-Saimon Kuusemets selgitab: “Uus Euroopa Liidu määrus (EU 2020/1503), mis jõustus täielikult 2023. aasta novembris, tõi kaasa olulise muudatuse selles, kuidas ühisrahastusplatvormid toimivad. Kui varem pidid platvormid täitma iga riigi enda reegleid, siis nüüd on see kõik ühtlustatud ning platvormidele kehtivad samad standardid kogu Euroopa Liidus.” 

Ta toob välja ka ühe Eestiga seotud mainimisväärse verstaposti – nimelt rahastati septembris Eesti projekte miljoni euro väärtuses.

Miks oli uus määrus vajalik?

Enne uue määruse kehtestamist oli ühisrahastusturul mitmeid probleeme. Igas riigis kehtisid erinevad regulatsioonid, mis takistasid platvormide rahvusvahelist laienemist ja tekitasid ebakindlust investorite jaoks. Kuigi näiteks Eestis oli ühisrahastuse regulatsioon juba varem suhteliselt range, võis see teistes riikides olla leebem, luues seega ebaühtlase turu.

Kuusemetsa sõnul oli määruse kehtestamine Euroopa tasemel hädavajalik, kuna andis ühisrahastusele sarnase regulatiivse raamistiku nagu pangandusele. “Ühisrahastus on nüüd reguleeritud samamoodi nagu pangandus, mis tähendab, et enam ei ole ruumi isetegevuseks. Kõik platvormid peavad olema saanud vastava litsentsi, mille väljastab nende riigi finantsinspektsioon ning mis kehtib ka ülejäänud Euroopa Liidus,” rõhutab ta.

Uue regulatsiooni tuum – investorite kaitse

Ühisrahastuse uue määruse peamine eesmärk on investorite kaitse tugevdamine. Platvormidel on kohustus rakendada mitmeid meetmeid, mis tagavad investorite teadlikkuse ja investeeringute läbipaistvuse. Üks olulisemaid muudatusi on see, et kõik mitteprofessionaalsed investorid peavad läbima teadmiste testi, mis aitab kindlaks teha, kas nad mõistavad ühisrahastamisega kaasnevaid riske.

Lisaks on investoritel nüüd õigus nelja päeva jooksul pärast investeerimisotsuse tegemist oma otsus ümber mõelda ja investeeringust taganeda. See võimaldab vältida impulsiivseid otsuseid ja annab investoritele rohkem aega kaalutletud otsuste tegemiseks.

Kuusemets lisab: “Profituses oleme juba kasutusele võtnud mitmeid uusi vahendeid, mis aitavad investoritel riske paremini hinnata. Meie veebilehel on saadaval ka spetsiaalne riskide hindamise kalkulaator, mis võimaldab igal investoril näha, kui suurt riski ta on valmis võtma.”

Uued nõuded projektide omanikele

Lisaks platvormidele ja investoritele toob uus määrus kaasa ka olulisi nõudeid projektide omanikele, kes soovivad ühisrahastuse kaudu raha koguda. Projektide omanikud peavad esmakordselt koostama Key Investment Information Sheet’i (KIIS) – standardiseeritud teabelehe, mis sisaldab kõiki olulisi andmeid projekti ja selle riskide kohta.

“See tähendab, et kõikidele investoritele esitatav info on ühesugune ja selge, mistõttu on investeerimisotsuste tegemine lihtsam ja läbipaistvam. Enam ei pea investorid muretsema, et projekti taustal on varjatud riskid, millest nad ei ole teadlikud,” ütleb Kuusemets.

Projektide omanikel ei tohi samuti olla varasemaid õigusrikkumisi äris, rahapesus või finantskuritegudes, mis võiksid vähendada nende usaldusväärsust investorite silmis. See aitab tagada, et platvormidel esitatavad projektid on läbipaistvad ja usaldusväärsed.

Kuidas mõjutab uus määrus turgu?

Kuigi uus regulatsioon on toonud kaasa olulisi muudatusi ja kohustusi, näeb Kuusemets selles ka suuri võimalusi: “Profituse jaoks on see rohkem võimalus kui väljakutse. Oleme valmis uueks regulatiivseks raamistikuks ning juba praegu on meil olemas vastavad protsessid ja süsteemid, mis tagavad, et järgime kõiki nõudeid.”

Regulatsiooni kehtestamise järel on Euroopa ühisrahastusturg küll mõnevõrra kitsenenud, kuna paljud väiksemad ja vähem reguleeritud platvormid ei suutnud vastata uutele nõuetele. Samas on turule jäänud tugevamad platvormid, kes on valmis pakkuma investoritele läbipaistvamat ja turvalisemat teenust. See tähendab, et kuigi turu üldine maht on vähenenud, on järelejäänud platvormid nagu Profitus nüüd paremas positsioonis rahvusvaheliseks laienemiseks.

Turu edasised arengud ja tulevikuväljavaated

Kuusemetsa sõnul loob uus regulatsioon ühisrahastusturule soodsa pinnase pikaajaliseks kasvuks ja arenguks. “Nüüd, kui reeglid on ühtlustatud ja investorid saavad platvorme omavahel võrrelda, on loodud võimalus, et ühisrahastus võib muutuda veelgi populaarsemaks. Platvormide läbipaistvus ja riskihaldus on muutunud paremaks ning ka investeerimisprotsess on ühtlustatud, mistõttu on investoritel lihtsam teha teadlikke otsuseid,” ütleb ta.

Profitus on juba hakanud kasutama Euroopa Liidu sisest ühist turgu, et laieneda teistele turgudele. “Uus määrus annab meile võimaluse lihtsamini siseneda teistesse Euroopa riikidesse, kuna nüüd kehtivad ühesugused reeglid ja protsessid igas riigis. See aitab meil pakkuda oma teenuseid laiemale investorite ringile ja projektide omanikele,” märgib ta.

Profitus keskendub ka edaspidi investorite teadlikkuse suurendamisele ja finantsilise kirjaoskuse arendamisele. Kuusemets usub, et mida suurem on investorite teadlikkus, seda edukam ja stabiilsem on kogu ühisrahastusturg. “Finantskirjaoskus on võtmetähtsusega, et investorid mõistaksid riske ja oskaksid teha teadlikke investeerimisotsuseid. Meie eesmärk on aidata inimesi selles suunas ja muuta investeerimine kõigile kättesaadavaks ja arusaadavaks.”

Euroopa Liidu ühisrahastuse määrus on toonud kaasa olulisi muutusi, mis muudavad turu läbipaistvamaks ja reguleeritumaks. Kuigi mõned platvormid on pidanud oma tegevuse lõpetama, on ühisrahastusplatvormid nagu Profitus valmis uutest nõuetest tulenevateks väljakutseteks ja võimalusteks. Nüüd, kus ühisrahastus on reguleeritud sarnaselt pangandusele, saavad investorid olla kindlamad, et nende investeeringud on kaitstud ja läbipaistvad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.