​​Bitcoin, kuld ja maalapp Peipsi ääres: on üks asi, mis neid kolme vaala ühendab

Bitcoinil, kullal ja maal on rohkem ühist, kui esialgu tundub.Foto: Shutterstock

Kui mõelda bitcoinile, kullale ja maale, siis tunduvad need kolm varaklassi olevat üksteisest sama kaugel kui Maa Marsist. Ajaloos tagasi vaadates tuleb aga välja, et neil on isegi rohkem seoseid, kui võiks arvata. 

Väärtuse säilitamine

Väärtuse hoidja on vara, kaup või valuuta, mis säilitab oma väärtuse ja mida saab vahetada, ilma et selle väärtus langeks. Maa oli koos kullaga pikalt peamine ajalooline väärtuse säilitaja. 

Nüüd on Bitcoinist saanud neile kahele 21. sajandi digitaalne vaste. Väärtuse säilitamise kontseptsioon on aga seoses raha juurdetrüki ja keskpankade tagatud varade inflatsiooniga muutunud üha populaarsemaks. Erinevalt rahast peavad need kolm ainulaadset vara inflatsioonile vastu ja valitsuste tegevus ei mõjuta neid.

Erinev formaat – sama eesmärk

Nende kolme puhul ei jaga mitte ainult vara ühiseid omadusi, vaid ka nende investeeringute omanikud. Investorid, kes kaaluvad või on juba investeerinud maasse, bitcoini või kulda, teavad, et need loovad suurepäraseid võimalusi tulevikuks ja pakuvad korralikku tulu. 

Lisaks aktsiatele ja võlakirjadele võivad need varad aidata investoritel inflatsiooni ületada ja seetõttu on võimalik oma investeerimisportfelle mitmekesistada.

Need said alguse trendidest

Nagu on juhtunud kõikide asjadega inimkonna ajaloos, tekib uue ja põneva avastamisel kohe suur nõudlus uusima leiutise või leiu järele. Ajaloost on näha, et inimesed elasid esmalt küttide-korilastena, otsides toitu ja varjates end röövloomade eest. 

Alles 10 000 aastat tagasi tekkis esimene tsivilisatsioon, kui inimesed muutusid maaomanikeks. Maa omamine muutus väga populaarseks ja levis kiiresti, kuna põllumajanduse areng muutis põhjalikult inimeste elustiili. Seda siis paremuse poole. 

Sama juhtus kullaga. Põnevad lood kulla leidmisest panid tuhandeid inimesi tormama kilomeetrite kaugusel asuvate jõgede äärde õnne proovima. Mõisted “trend” ja “viiruslik” olid eksisteerinud juba sajandeid, kuid seda lihtsalt polnud veel määratletud. 

21. sajandil said need terminid uue põlvkonna peamisteks märksõnadeks ning trendiks tembeldati kõike uut, põnevat ja suurt. 

Nagu Bitcoin, sai ka see ettearvamatu krüptovaluuta alguse trendina, kuid teeb nüüd revolutsiooni ja muudab maailma.

Napid varad vs mitte napp vara

Selleks, et varaklass oleks väärtuse hoidja, peab seda olema oma olemuselt vähe. Maailmas on kullavarud piiratud ja seda rohkem kaevandada on üha raskem. Sama kehtib ka Bitcoini kohta, selle pakkumine on põhimõtteliselt piiratud. 

Maa toimib täpselt samamoodi, kuigi vähe on kohti, kus on võimalik väga kalli hinnaga merelt maad juurde võtta, on pakkumine üldiselt piiratud. Maa vs kulla ja Bitcoini populaarsus väärtuse hoidjana on palju väiksem, kuna seda pole digitaalsel kujul investoritele pakutud. 

Kui tahad maasse investeerida ja teha seda läbipaistvalt, siis hea võimaluse annab selleks Eesti platvorm LandEx. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.