Kinnisvarainvesteeringute blogi

Kõiki mune ei tasu ühte korvi panna ehk miks on tark investeeringuid hajutada

Invetseeringuid tasub ikka hajutada.Foto: Shutterstock

Aina rohkem räägitakse investeerimisest ja jagatakse nippe, kuidas rajada endale tee helgemasse tulevikku. On üks rusikareegel, mille vastu eksimine võib valusalt kätte maksta. 

Investeerimine on reeglina pikk protsess, mille jooksul tasub vältida nn kiireid lahendusi, sest need on enamasti üsna riskantsed. Selle asemel tuleb keskenduda riskide maandamisele ja investeeringute hajutamisele, kirjutab investopedia.com. Jaotades investeeringud erinevate võlakirjade, aktsiate, kinnisvara ja ka näiteks kulla vahel, väldivad investorid kogu vara ühele kaardile panekut. 

Hajutamises nähakse üht peamist abivahendit riskide maandamisel. Investeeringute jaotamine erinevate varade ja toodete vahel annab parima võimaluse investeerimisega kaasnevate raskuste ületamiseks. Mida laiem on baas, seda stabiilsemaks muutuvad aja jooksul ka rahapaigutused. See on omakorda parim tee ühtlase kasvu saavutamiseks ja aitab kõige paremini vältida turu kõikumisest tekkivaid mõjusid.

Suures plaanis tähendab see investeeringute jaotamist erinevate varaklasside vahel, millest igaüks võib väliskeskkonna mõjudele erinevalt reageerida. 

Nii näiteks võib osa investeeringuid panna osa võlakirjadesse, aktsiatesse või kinnisvarasse. Iga varatüüp käitub suure tõenäosusega teistest veidi erinevalt ja selline mitmekesisus toob ka investeeringutesse stabiilsuse.

Kinnisvara kui varaklass, mida mitmekesistada

Kinnisvara pakub investoritele ideaalset võimalust oma varasid hajutada, kuna sel varaklassil on madal korrelatsioon tavapäraste aktsiainvesteeringutega. Lisaks on varade mitmekesistamiseks ainuüksi kinnisvara enda sees lugematu arv viise, näiteks sektori, geograafia või strateegia järgi.

Ajakirjas Journal of Real Estate Research avaldatud uuringud on näidanud, et kinnisvara kaudu mitmekesistamine võib USA ja Euroopa turgudel riske vähendada 60–94 protsenti.

Kuidas mitmekesistada kinnisvarainvesteeringuid

Elamu 

Elamukinnisvara on mis tahes kinnisvara, mida kasutatakse elamiseks ja mille suurus võib ulatuda ühest korterist või majast kuni suurte korterikompleksideni. Elamukinnisvara nõudlus on eluasemevajaduse tõttu suhteliselt püsiv, kirjutas realvantage.co.

Taoline kinnisvarainvesteering tähendab tavaliselt üürimist, et teenida üürnikelt renditulu. Investorid peaksid siiski enne uurima, kas konkreetsel kinnisvaral on üüritulu teenimiseks piisavalt nõudlust.

Elamukinnisvaraga on seotud teatud risk: nende rendiperiood on tavaliselt lühem kui tööstus- või ärikinnisvara puhul, keskmiselt umbes 12 kuud.

Tööstuslik

Tööstuskinnisvara on igasugune kinnisvara, mida kasutatakse tööstuslikel eesmärkidel, nagu tootmine, ladustamine jne. Tööstuskinnisvara hulka kuuluvad tehased, laod või andmekeskused.

Tööstuskinnisvara on tavaliselt pikema üüriperioodiga kui elamukinnisvara, kuna tööstusüürnikud soovivad pikemaid, kuni 10-aastaseid üürilepinguid. See annab ka investorile suurema kindlustunde. 

Tööstuskinnisvara on tavaliselt suurem ja nõuab suuremaid esialgseid kapitaliinvesteeringuid, muutes need kättesaadavaks pigem üksikutele investoritele. Tööstuskinnisvaraga seotud kõrgemad üürimäärad tähendavad aga seda, et neil on ka potentsiaali suuremaks tootluseks – see võib olla isegi kaks korda suurem kui elamukinnisvara puhul.

Äripinnad

Ärikinnisvara all mõeldakse kinnisvara, mida kasutatakse peamiselt ärilistel eesmärkidel, näiteks büroohooned ja kaubanduskeskused. Ärikinnisvaral on tavaliselt suurem sissetulekupotentsiaal võrreldes elamukinnisvaraga, kusjuures tootlus jääb tavaliselt 5–10 protsendi vahele. Ärikinnisvara üürilepingud on enamasti samuti pikemad kui elamukinnisvara puhul. Nende keskmine pikkus on 3–5 aastat. Üheks võimaluseks investeerida samuti ärikinnisvarasse ja teenida selle pealt nii üüritulu kui ka väärtuse kasvult on Reinvest24 platvormi kaudu. Seal saab investeerida alates sajast eurost ning teenida samamoodi nagu omades osa sellest kinnisvarast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.