Võlavabalt talvele vastu: kui järgid neid nõuandeid, tuleb kütteperiood kindlasti helgem!

Enne sügist tasub oma kulutused üle vaadata ja vajadusel korrektuure teha.Foto: Shutterstock

Paljud rahatarkuse jagajad on hoiatanud karmi sügise ja talve eest. Manitsetakse oma kulutusi üle vaatama ja hoidma kokku sealt, kus seda vähegi teha annab. Kuidas aga korraldada suvel oma rahaasjad nii, et sügis tuleks helgem ja terendaks eredamalt ehk missugustel viisidel saada priiks võlgadeks selliselt, et midagi veel pangaarvele ka alles jääks?

Internetis surfates leiab väga palju nippe ja õpetusi, kuidas endale võlavaba elu luua. Toome välja mõned levinumad nõuanded, millest võiks abi olla. 

Ära tekita võlga juurde!

Suvel täie rinnaga puhates ja elu nautides on lihtne tekitada endale võlga juurde, sest ahvatlusi leidub igal sammul. Selle asemel, et kergekäeliselt mõni järelmaks või väikelaen võtta, mõtle parem sügavalt järele, kas ikka tasub kulutada ja endale veelgi suurem võlakoorem tekitada. 

Võlavabaduse poole liikumisel on oluline ka see, et vaadatakse üle oma tarbimiskäitumine ja kulutamisharjumused.

Unusta kallid harjumused!

Kindlasti tasub üle vaadata oma igakuine eelarve ja kulutused, sealhulgas võiks esimese asjana ära unustada kõik kallid ja rahanõudvad harjumused. Mõtle sügavalt, kas ikka pead nii tihti veini või uusi riideesemeid ostma. Pidevalt väljas söömise või restoranist toidu koju tellimise asemel on võimalik hoopis rohkem panustada kodus kokkamisele. See aitab nii raha kokku hoida kui ka oma kokandusalaseid teadmisi täiendada. 

Pane kulutamata raha hoopis kõrvale ja kasuta seda võla tasumiseks. 

Unusta krediitkaardid!

Üks lihtne nipp on selline: korja rahakotist ära kõik krediitkaardid. Pane need kappi luku taha, anna usaldusväärse inimese kätte hoiule või lõika kasvõi pooleks. Nii kaob igasugune kiusatus neid kasutada. 

Palju sa tegelikult võlgu oled? 

Oled sa kunagi kokku arvutanud, kui palju tegelikult krediidi- ja laenuandjatele võlgu oled? See kokkuarvutamine võib esialgu tunduda hirmutava tegevusena, aga tegelikult on puhkus hea aeg oma hirmudele vastu astumiseks ning võlgadega silmitsi seismiseks. Seda kõike ikka selleks, et saaksid need kontrolli alla.

Alusta sellest, et koostad nimekirja kõigist oma võlgadest. Ära unusta sealjuures oma sõpru ja tuttavaid, kellelt ehk mõnikord raha oled laenanud. Kasulik on üles märkida igakuised tagasimaksed, võla tegelik suurus ja tähtajad.

Juuruta endale sisse harjumus, et täidad tabelit igal kuul ja muudad maksetest lähtuvalt ka võlajääke. 

Tee suuremaid tagasimakseid!

Hea nipp võlast kiiremini vabanemiseks on see, kui teed igakuiselt pisut suuremaid võla tagasimakseid. See aitab näiteks vähendada ka finants- ja intressikulusid, mida iga võla tagasimaksmisel tasud. 

Enne minimaalse tagasimaksesumma suurendamist aga veendu iga laenuandja puhul eraldi selles, et laenuga ei kaasne ettemaksutrahve. 

Samuti tasub võimalusel teha lisamakseid. Pane kogu tekkinud vaba raha võla tasumisse ning tee seda võimalikult tihti. Mõnel kuul võib juhtuda, et ei saa lisamakset teha, aga mõnel teisel kuul võib juhtuda, et saad maksta lisaks näiteks 50 või lausa 100 eurot. Need esmapilgul väikesena tunduvad summad aitavad tegelikult kiiremini võlast priiks saada! 

Tasu üks võlg korraga!

Harvardi teadlased avastasid 2016. aastal, et kõige tõhusam viis võlast vabanemiseks on keskenduda kõige väiksema võla tasumisele – seda kutsutakse ka lumepallimeetodiks. Esmalt tuleb koostada nimekiri oma võlgadest, alustades väikseimast. Seejärel tuleb igal kuul maksta ära iga võla minimaalne tagasimaksesumma. 

Kõige väiksema võla tagasimaksmisele tuleks aga igakuiselt panna nii palju raha kui võimalik. Ja seda senikaua, kuni see laen on tasutud. Siis tuleb sama meetodit rakendada järgmise laenu puhul. Teadlaste sõnul on sellisel maksmismeetodil positiivne mõju ka psühholoogilisest vaatepunktist.

Jurist ja võlanõustaja aitavad

Kui aga võlakoorem on üle pea kasvanud, siis tasub igal juhul abi otsida. Ei tohi hätta sattumist häbeneda ega pead liiva alla peita. Abi saab otsida näiteks veebilehelt juristaitab.ee

Nende lihtsate nippide abil peaks võlakoorem vähenema ja kes teab, ehk saad sel moel järgmist suve nautida juba täiesti võlavabalt. 

Rubriiki toetab 2008. aastal asutatud Eesti fintech IuteCredit. Kontsern pakub järelmakse ja välkarveldusi 100% omanduses olevate tütarettevõtete kaudu. IuteCredit teenindab kliente Moldovas, Albaanias, Põhja-Makedoonias, Bulgaarias ning Bosnias ja Hertsegoviinas. Laenuportfelli toodete tagasimaksetähtaeg on 1-48 kuud, ning tagatisega laenude tähtaeg võib olla kuni 72 kuud. Kontsern opereerib nutitelefoniga toimivaid ATM-e. IuteCrediti missioon on luua klientidele oma rahaasjades erakordne kogemus. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.