Võlakirja ABC: ekspert selgitab, millisel juhul muutub võlakiri tagasikutsutavaks või tagasiostetavaks

Sarja neljas osa

Võlakirjadesse investeerides tee endale enne selgeks, millised need täpselt on.Foto: Shutterstock.

Investeerimine on viimastel aastatel muutunud järjest populaarsemaks. Lisaks aktsiatele võib oma vaba raha kasvama panna ka võlakirjadesse. Minisarja neljandas osas tutvume lähemalt tagasiostetavate võlakirjadega. Sellel teekonnal on abiks LHV analüütik Raido Tõnisson, kes selgitab, mida tähendab, kui võlakirja prospekt sisaldab tagasikutsumise sätet. Lisaks teeb ta selgeks tagasikutsutava võlakirja põhimõtte. 

“Tagasikutsumise sättega võlakirja eripäraks on see, et sellise võlakirja emiteerijal on õigus võlakiri ennetähtaegselt nii-öelda tagasi kutsuda ehk eelnevalt kindlaksmääratud hinnaga. Tagasikutsumise võimalus hakkab üldjuhul kehtima siis, kui võlakirja emiteerimisest on möödunud teatud ajavahemik ehk call protection period,” selgitab Tõnisson. 

Tagasikutsumishind ehk call price algab üldjuhul hinnast, mis on lähedal nominaalile koos aastase intressisummaga. See hind väheneb võlakirja lõppemistähtaja lähenedes, jõudes üha lähemale nominaalhinnale.

“Näitena võiks välja tuua Baltikumi pankade allutatud võlakirjad nagu LHV, Coop Pank, Inbank, Bigbank, Citadele ja Šiauliu bankas, mille puhul on tähtajaks enamasti kümme aastat, kuid kus tingimustesse on sisse kirjutatud tagasikutsumise õigus pärast viie aasta möödumist emissioonist.”

Võlakirja tagasiostmine

Võlakirjade tagasiostmise õigus on Tõnissoni sõnul võlakirjatingimustes üsna tavapärane punkt, mille kohaselt on emitendil õigus teha investoritele pakkumine võlakirjade tagasiostmiseks emitendi poolt määratud hinnaga. “See ei tähenda investori jaoks kohustust, vaid õigust müüa oma võlakirju siis, kui see hind on tema jaoks piisavalt atraktiivne. Huvi tõstmiseks pakub emitent võrreldes võlakirja turuhinnaga tihtipeale ka väikest preemiat.”

Tallinna börsil kaubeldavate võlakirjade nimekirjaga saab tutvuda veebilehel nasdaqbaltic.com. Teiste hulgas leiab sealt ka kodumaise fintech’i Iute Group võlakirjad, mille saab praegu kätte soodsamalt. Investorile tähendab nimiväärtusest madalam võlakirja soetushind täiendavat tulu, sest nimiväärtusest madalama hinnaga investorile müüdud võlakirjad lunastab eminent siiski 100 eurose nimiväärtusega. Lisaks sellele tasub Iute Group võlakirjade omanikele 11-protsendilist aastaintressi. Kokkuvõttes tähendab Iute Groupi täpsustatud pakkumine investoritele minimaalselt 12-protsendilist tootlust aasta baasil ning vähemalt 42-protsendilist kogutulu võlakirjade tagasiostu hetkeks.

Võlakirjadega saab lähemat tutvust teha LHV investeerimiskoolis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.