Ülevaade: tahad teha head ukrainlastele, aga mida annetada ja kelle kaudu seda teha?

Ukraina rindejoone lähistel ja vabastatud külades elab endiselt üle miljoni inimese, kellel ei ole korralikku ja stabiilset ligipääsu toidule, elektrile, küttele ega veele.Foto: Shutterstock

Just jõulude paiku avanevad inimeste südamed ja rahakotirauad mängleva kergusega. Miks mitte annetada sel aastal Ukrainas sõja käes kannatavate inimeste heaks. Toome välja vabaühendused ja organisatsioonid, kelle kaudu saab teha head ukrainlastele. 

“Praegu on Ukrainas tõeliselt raske olukord ning talve aina külmemaks muutudes ning uute pommitamistega elektri- ning soojussüsteemidele aina raskemaks läheb,” räägib MTÜ Heroiam Slava asutaja Jaanika Merilo.

Ukraina eluga hästi kursis oleva Merilo sõnul vajatakse seal peale soojuse ja valguse väga ka sooja toitu. “See on hädavajalik lastele, seda eriti jõuluõhtul,” toonitab ta.

Just seetõttu kogub MTÜ Heroiam Slava praegu raha gaasipliitide jaoks. Need saadetakse nii otse elanikele kui ka kogunemispunktidesse ehk “murdumatuse punktidesse”, kuhu elanikud saavad tulla pikemate elektrikatkestuste ajal. “Tore oleks, kui sealgi oleksid gaasipliidid, millel saab teha endale ja eelkõige lastele sooja toitu. Täiesti südant purustav on näha, kuidas lastele soojendatakse toitu otseses mõttes küünaldega, nagu üks lugeja mulle pildi saatis. Seega, meie prioriteet täna on koguda annetusi gaasipliidi komplektideks, et ka jõuluõhtul oleks soe toit laual,” sõnab Merilo.

Lisaks gaasipliidile on vaja ka toitu

Ukraina rindejoone lähistel ja vabastatud külades elab endiselt üle miljoni inimese, kellel ei ole korralikku ja stabiilset ligipääsu toidule, elektrile, küttele ega veele. 

Nende inimeste jaoks kogub Eestis annetusi MTÜ Slava Ukraini. “Lootuse jõulud Ukrainas” kampaaniaga keskendutakse peamiselt Hersoni, Donetski, Harkivi ja Luhanski oblasti linnade ja külade abistamisele, mis on vabastatud viimase kolme kuu jooksul ja kus normaalne elu ei ole veel taastunud. 

Slava Ukraini ja nende Ukraina partnerite tugevus on see, et nad jõuavad ka väiksematesse ja enim kannatada saanud küladesse, kuhu on keeruline ligi pääseda ning kus on ohtlik viibida. Selles aitab neid koostöökogemus Ukraina armeega. 

MTÜ kodulehe andmetel jagub abipaki toitaineväärtusest ja kogusest kahele inimesele vähemalt üheks nädalaks. “Nii ei pea rindepiirkondades elavad inimesed muretsema, kust süüa saada, ning otsima humanitaarabipunkte, mida sageli nende läheduses ei olegi, kus jagatavad kogused ei ole piisavad isegi kaheks päevaks,” seisab kodulehel.

MTÜ eestvedaja Johanna-Maria Lehtme viibib ise kuni 23. detsembrini Ukrainas ja ei olnud seetõttu kommentaarideks kättesaadav.

Lisaks toidupakile jagatakse abivajajatele eestlaste kootud sooje villaseid sokke, kindaid, mütse ja salle.

Kogu info annetuste kohta on olemas Slava Ukraini kodulehel

Punane Rist saatis Ukrainasse appi pea 100 000 inimest

Annetusi saab teha ka Eesti Punase Risti kaudu. Ukrainas on riigisiseselt ümber asunud 8 miljonit ja riigist lahkunud 7,9 miljonit inimest. Kohapeal on abistamas enam kui 8000 inimest Ukraina Punasest Ristist, Rahvusvahelisest Punase Risti Komiteest on kohal umbes 700 inimest. Kokku on Ukrainas ja naaberriikides põgenikke abistamas umbes 96 000 punaristlast.

11,7 miljonit inimest on saanud humanitaarabi: toitu, vett, hügieenitarbeid jm esmavajalikku. Samuti jagatakse rahalist toetust, praeguse seisuga on seda antud umbes 130 miljoni euro ulatuses 911 000 inimesele. 1,5 miljonit inimest on saanud turvalise varjupaiga.

Enam kui sajasse haiglasse üle Ukraina on viidud meditsiinivahendeid ja ravimeid; terviseabi on nõnda saanud umbes 914 000 inimest. Jätkuvalt suurendatakse abimissioonil arstide arvu. Esmaabivalmiduses ollakse kõikjal: tänavatel, metroojaamades, (ajutistes) meditsiinipunktides jm. Seda ka õpetatakse – ligikaudu 100 000 Ukraina elanikku on saanud oskuse teisi abistada. Füüsilise abi kõrval on oluline vaimne tugi. Regulaarselt nõustavad vastava ettevalmistusega vabatahtlikud inimesi ajutistes majutuspaikades/varjendites ning avatud on 24/7 vaimse kriisiabi toetustelefon. Vaimset tuge on saanud enam kui 360 000 inimest.

Kus võimalik, taastatakse elutähtsat infrastruktuuri ja elumaju. Ukrainas tegutseb ka Rahvusvahelise Punase Risti Komitee suurim demineerijate meeskond, kes teeb kahjutuks plahvatusohtlikke lõhkekehi.

Seitse aastat annetusi

Veebilehe ukrainaheaks.ee kaudu koguvad annetusi Ukrainasse saatmiseks MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo ja MTÜ Ukraina Kultuurikeskus. “Ukraina heaks!” on kolme Eesti vabaühenduse algatus Ukraina rindelähedaste elanike ja teiste haavatavate gruppide abistamiseks. 

MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo ja MTÜ Ukraina Kultuurikeskus kutsusid juba 2014. aastal inimesi toetama ukrainlasi nende väga raskel hetkel. Toona pages Ida-Ukrainast sõjategevuse tõttu oma kodudest miljoneid inimesi ja paljud jäid elama ebakindlatesse oludesse rindejoone lähedal. Vabaühendused aitasid neid toona toidu, ravimite ja hügieenitarvetega, riiete ja jalanõudega.

Nüüd, seitse aastat hiljem tehakse sama. Annetuste tegemise võimalustega saab tutvuda nende kodulehel või kampaania Facebooki lehel

Märka enda ümber toimuvat

Lisaks vabaühendustele ja organisatsioonidele, kes koguvad annetusi Ukrainasse, on Eestis ka neid, kes koguvad annetusi siia jõudnud Ukraina sõjapõgenike heaks. Olgu siis lastele jõulupakkide tegemiseks või lihtsalt elutingimuste parandamiseks. Enamasti levivad taolised abipalved kogukondade seas, mistõttu tasub silm oma kodukandi tegemistel peal hoida ja kes teab, ehk leidub just seal mõni inimene, kes vajab abi. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.