IuteCrediti blogi

Siim Sikkut Albaanias Eesti eduloost: siit riigist võib tulla suuri tegusid

Siim Sikkut rääkis Albaanias Eesti digiriigi edust.Foto: IuteCredit

Eesti endine IT-juht ja tänane digimuutuste nõustamisettevõtte Digital Nation juhtivpartner Siim Sikkut ning IuteCrediti tegevjuht Tarmo Sild tutvustasid Albaania pealinnas Tiranas Eesti digiriigi edulugusid. Lisaks arutlesid nad Albaania parlamendi, keskpanga ja riigiametite esindajatega ühiselt võimalusi Albaania digiriigi edendamiseks.

21. oktoobril toimunud konverentsi peaesineja Siim Sikkuti sõnul on Albaania teinud suuri edusamme digitaalsete teenuste arendamisel. “Kuigi Albaania on praegu veel väga sularahakeskne riik, on neil olemas juba tugev põhi e-Albaania edasiarendamiseks – siit riigist võib tulla veel suuri tegusid. Edasise arengu kiirendamist motiveerib kindlasti see, et riiki on tabanud viimasel aastal mitu küberrünnakut ning arutasime ka küberturvalisuse teemasid,” ütles Sikkut.

Konverentsi korraldas Albaanias tegutsev Eesti fintech-ettevõte IuteCredit. IuteCrediti tegevjuhi Tarmo Silla sõnul tuli initsiatiiv kohalikult meeskonnalt, kes soovisid Albaania ametnikele ja üliõpilastele tutvustada e-Eesti edulugusid. “Usun, et sarnaselt Eestile saab ka Albaanias finantssektor kiirendada riigi digitaalset arengut. Saime Eesti kogemust ja oma visiooni jagada,” ütles Sild.

IuteCredit on Albaanias tegutsenud juba kaheksa aastat ja see on ettevõtte suurim turg. “Oleme sinna viinud mitmeid digilahendusi. Hakkasime esimestena Albaanias pakkuma digitaalseid laenuteenuseid ehk kliendid saavad laenu nüüd mõne minutiga senise mitme päeva asemel. Lähiajal on laenuteenustele lisandumas mitmeid makseteenuseid, kliendid saavad Iute mobiiliäpi kaudu teha reaalajas ülekandeid, tasuda laenu osamakseid, kommunaalmakseid, makse, laadida mobiiltelefonile raha ja kanda raha teistele kontodele,” rääkis Sild. Ta lisas, et raha peab voolama vabalt nagu inimese kõne. 

Sikkut jagas konverentsil näpunäiteid, kuidas juhtida digiarengut organisatsioonides ja kogu valitsuse tasandil, kuidas luua digivalitsemise strateegiat ning kuidas saaksid avalik ja erasektor tõhusalt koostööd teha. Küberturvalisuse ja avalike veebiteenuste teemal võtsid paneeldiskussioonis lisaks Sikkutile sõna ka Albaania riikliku elektroonilise sertifitseerimise ja küberameti peadirektor Vilma Tomco ja Albaania majandus- ja rahanduskomisjoni liige Eduard Shalsi.

Teises paneeldiskussioonis arutlesid finantssektori digiarengute teemal Tarmo Sild, Albaania keskpanga järelevalvenõukogu liige Deniz Derralla ja IuteCrediti analüütikatiimi juht Tarmo Tikerpäe. Kuulajate seas oli nii tudengeid kui ka riigiametite, Albaania keskpanga ja Tirana linnavalitsuse esindajaid. Konverentsist tegi otseülekande Albaania majandusuudistele keskenduv telekanal Scan TV.

IuteCrediti grupp on 2008. aastal asutatud Euroopa juhtiv finantstehnoloogia ettevõte. Kontsern pakub järelmakse ja makseteenuseid 100% omanduses olevate tütarettevõtete kaudu. Iute teenindab kliente Moldovas, Albaanias, Põhja-Makedoonias, Bulgaarias ning Bosnias ja Hertsegoviinas kaubamärkide MyIute ja IuteCredit all, samal ajal kasvatab teenuste portfelli, laieneb uutele sihtturgudele ja võtab kasutusele uusi kaubamärke. Kontserni põhilised laenutooted on tagatiseta järelmaksud ja tarbimislaenud tähtajaga 3 kuni 48 kuud ning tagatisega laenud tähtajaga kuni 72 kuud. Laenulepinguid saab sõlmida veebipoodides, esindustes, koostööpartnerite juures ning veebis ja MyIute mobiiliäpis. 

Iute makseteenused on riigiti erinevad nii pangana pakutavate täislahenduste kui ka osalahenduste osas, mis sõltuvad igas riigis välja antud litsentidest. Grupp haldab oma sularahaautomaatide võrku, millele pääseb ligi MyIute äpiga. Grupp finantseerib laenuportfelle omakapitali, Frankfurdi börsi ja Nasdaq Balticu põhinimekirjas olevate tagatud võlakirjade ning hoiustega (pangana antud riigis). IuteCrediti missioon on teha kõik, et nende klientide kogemus oma rahaasjade ajamisel oleks erakordne.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.