Reisisoovitus: avasta maad, mis peidab “siniseid silmi” ja Euroopa ainsat metsikut jõge!

Albaania võlub kauni looduse, heade söökide ja ääretu lülalislahkusega.Foto: Shutterstock

Eestlaste suviste lemmikute hulka on juba aastaid kuulunud Kreeka ja Türgi, aga seal piirkonnas on teisigi imelisi riike, mida tasub külastada. Üks Euroopa peidetud pärleid on 2,8 miljoni elanikuga Albaania, mis pakatab külalislahkusest ja peidab endas mitmeid maailmapärandi nimistusse kuuluvaid haruldusi.

Albaanlased on iidne rahvas – nende ajalugu ulatub rohkem kui kahe aastatuhande taha. Albaania kultuuris on suur rõhk perekonnal, külalislahkusel ja elu nautimisel, mille sisse kuulub hea toit, elav muusika ja tants. Albaania on elu, armastuse ja ühtehoidmise pidu.

Albaania kultuuri üks olulisemaid traditsioone on mõiste “besa” – see on au- ja usalduskoodeks, mis rõhutab lojaalsust ja sõnapidamist. Külalislahkus on Albaania kultuuri oluline osa. Külalisi koheldakse suure soojuse ja suuremeelsusega. Kui albaanlane kutsub kellegi endale koju, tunneb ta, et on kohustatud tegelema külalise iga vajadusega ja hoidma teda õnnelikuna. 

Alates 15. sajandist on Albaanias levinud ütlus: “Shpia e Shqiptarit asht e Zotit dhe e mikut.” (“Albaanlase kodu kuulub jumalale ja tema sõbrale.” – toim.)

Teine oluline traditsioon Albaania kultuuris on perekonna ja kogukonna tähistamine. Albaanias hinnatakse kõrgelt oma laiendatud perekondi ja kogunetakse sageli suurteks söömaaegadeks ja pidustusteks kokku.

Tähelepanuväärne on selles regioonis ka kõigi religioonide rahumeelne kooseksisteerimine. Näiteks Ornela pere on bektashi, kuid nad tähistavad ka lihavõtteid ja jõule.

Albaania kultuuris on oluline koht toidul, muusikal ja tantsul. Traditsioonilises Albaania muusikas on ainulaadsed pillid, nagu halut, çiftelia ja sharki. Albaania eriline laulustiil polifoni on osa UNESCO maailmapärandist. 

Albaania muusikat iseloomustavad ühest otsast melanhoolsed ja hingestatud, teisest otsast aga väga särtsakad ja rütmilised meloodiad. Traditsiooniline Albaania tants on kui elav kunstivorm, kus on palju erinevaid piirkondlikke stiile ja lugusid jutustavaid tantse, nagu “Vallja e Shpatave”. 

Albaania köök on vahemereline ja seda iseloomustab värske, kohaliku tooraine kasutamine ja lihtsad valmistusviisid.

Vana veski Valbona Valleys. Foto: Shutterstock

Albaaniat külastades võta kindlasti ette need tegevused

Matkamine Albaania Alpides. Albaania Alpid on ilus ja karm mäeahelik ning matkamine on üks parimaid viise selle loodusliku ilu kogemiseks. Valbona Valley ja Thethi rahvuspark on mõlemad matkajate seas populaarsed sihtkohad.

Rannasõit mööda Albaania Rivierat. Albaania Rivieral on mõned Vahemere kaunimad rannad ja rannakülastus on suurepärane võimalus piirkonnaga tutvumiseks. Parimad rannad on Dhërmi, Jale ja Gjipe. Llogaras saab lennata ka paraplaaniga, mille maandumiskoht on Palase rannas. Porto Palermost Sarandani saab tutvuda erinevate lossidega ja sukelduda.

Külasta Butrinti iidseid varemeid ja Illyricumi rada, mida mööda liikus Caesar ja tema armee. Butrint on iidne linn, mis asub Lõuna-Albaanias, ja selle varemete uurimine on põnev viis kauge ajaloo tundmaõppimiseks. Butrintist leiab hästi säilinud amfiteatri, templeid ja muid ehitisi.

Rafting Vjosa jõel. Vjosa jõgi on üks viimaseid metsikuid jõgesid Euroopas ja rafting on põnev viis selle kärestike kogemiseks ja vapustavate kanjonite avastamiseks.

“Siniste silmade” külastamine põhjas ja lõunas. Blue Eye on looduslik allikas, mis asub Saranda linna lähedal ja teine ​​Shkodra lähedal. Neis allikates kristallselge vesi ja vapustavad sinised värvid, vee temperatuur on alati umbes 5–8 kraadi.

Ajalooliste linnade Shkodra, Kruja ja Berati külastamine. Need on ajaloolised linnad, kus asuvad mitmed muuseumid. Shkodras asub Albaania suurim loss. Ottomani-aegse kauni arhitektuuriga Berat on tuntud ka kui tuhande akna linn. Krujat teatakse Skanderbegi lossi ja siiani säilinud vana basaari poolest.

Tavë kosi on traditsiooniline Albaania küpsetatud lambaliha ja jogurtiga pajaroog. Foto: Shutterstock

Albaania köögi proovimine. Albaania köök on hõrk segu Vahemere maitsetest. Proovige traditsioonilisi roogasid, nagu byrek & fli (liha, juustu või köögiviljadega täidetud soolased küpsetised), tavë kosi (küpsetatud lambaliha ja jogurtiga pajaroog), fërgesë ja tavë dheu (toidud, mis on valmistatud paprika, tomati, juustu lamba- või veiselihast). Japrak – 8 eri liiki ürtidega keedetud riis, mis on mähitud viinapuulehtede sisse; ballokume – võist ja maisijahust valmistatud küpsis; hardiç ja rose limonade – traditsioonilised mullijoogid, millest esimene on valmistatud kääritatud punase kadakaga ja teine roosiõielehtede ja sidruniga.

Festivalil või pidustustel osalemine. Albaania on koduks paljudele festivalidele ja pidustustele aastaringselt, olgu näiteks toodud Tirana rahvusvaheline filmifestival, kalafestival Dhërmis ranna ääres ja folkloorifestival Gjirokastra. Ühel neist sündmustest osalemine on suurepärane võimalus kuulda ja näha Albaania muusikat ja tantse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.