IuteCrediti blogi

Reis Itaaliasse ja Kreekasse on äge, aga tahaks vaheldust! Miks mitte avastada just seda Aadria mere pärli, kus söök viib keele alla

Soovitusi jagab kohalik

Turistide üks lemmikkohti on kindlasti ka Albaania mereäärne linn Sarande.Foto: Shutterstock

Albaania on riik, mis ei ole nii tuntud kui tema naabrid Kreeka ja Montenegro, kuid need, kes sinna tee leiavad, on väga rahule jäänud. Mida võiks Albaania kohta teada ja kas sinna tasub reisida, sellest räägib aasta aega Eestis IuteCrediti Tallinna kontoris töötanud Lida Xhengo.

Albaania paikneb Euroopas Balkani poolsaare lääneosas. Riik piirneb idast Kreeka ja Makedooniaga, idast ja põhjast Serbiaga ning põhjast Montenegroga. Albaanias on umbes 2,8 miljonit elanikku, kelle kõigi iseloomustamiseks ütleb riigi pealinnas Tiranas elav Lida Xhengo, et tegemist on perekesksete inimestega. 

Pere on igapäevaelu lahutamatu osa

“Albaania inimesed on väga perekesksed. See lihtsustab oluliselt ka nooremate perede elu. Kasvõi minagi – ma saan minna rahuliku südamega näiteks spordiklubisse, kui ma tean, et mu ema vaatab samal ajal mu last,” tõi Xhengo näite. 

Kui Eestis on kombeks palju üksteisel külas käia, siis Albaanias on populaarne käia väljas ühiselt aega veetmas. “Pere ja sõpradega peetakse piknikke, tehakse väljasõite. Meie erinevus ongi see, et meil ei ole veel kodus kokkusaamise kultuuri, vaid me teeme seda kõike väljas. Muidugi on siin suur põhjus selles, et meie ilm ka lubab seda.”

Durres on Albaania peamine sadamalinn ja seda peetakse riig kõige vanemaks linnaks. Pealinnast Tiranast asub see 34 kilomeetri kaugusel.Foto: erakogu

260 päeva päikesepaistet

Albaania on geograafiliselt väga heas asukohas. “Loodus on meid õnnistanud nii mägede kui imelise rannikualaga. See on justkui ying ja yang,” ütles Xhengo.

Albaaniast lääne poole jääb Aadria meri ja edela poole Joonia meri. Lääne-Albaania madalikud piirnevad Aadria mere ja strateegiliselt tähtsa Otranto väinaga, mis jätab alla 100 kilomeetri vett Albaania ning Itaalia saapa “kanna” vahele. Otranto väin ühendab omakorda Aadria merd Joonia mere ja Vahemerega.

“Võrreldes Eestiga on siin ilm vastupidine. Meil paistab päike 260 päeva aastas. Meres saab ujumas käia isegi detsembris, õhutemperatuur küündib siis 18, teinekord isegi 20 kraadini,” sõnas ta. 

Xhengo soovitab ilusast ilmast osa saada kõigil, kel selleks võimalus. “Pealinnast paari-kolme tunni kaugusel on mäestik, mille kõrgeim tipp on 1600 meetrit. Samas on ka riigi põhjaosas mägesid, mida tasub avastada.”

Albaanlanna Lida Xhengo koos abikaasa ja tütrega. Lida soovitab kõigil Albaaniat avastada, sest tegemist on põneva ja taskukohase riigiga.Foto: erakogu

Odavam kui ümberkaudsed riigid

Eesti suuremad reisikorraldajad Albaaniasse turismireise ei korralda, küll aga saab sinna minna omal käel. Siiski tasub meelde jätta, et Albaanias metsa seiklema minnes tasub olla ettevaatlik, sest seal võib leiduda vana laskemoona. 

Kuigi Albaania ei ole Eesti suurima reisibüroo Estraveli erakliendisuhete ja turundusosakonna juhi Katrin Aaslaidi sõnul hetkel Estraveli sihtkohtade topis, on vahelduva eduga Eestist sinna reise korraldatud. “Siiski ei ole see TOP 5 sihtkohtade hulka jõudnud.” Ta tõi välja, et oluliselt populaarsemad on Kreeka saared: Kreeta, Rhodos, Korfu ja Kefallonia. 

Üks, mis on Aaslaidi sõnul kindlasti Albaania eelis, on sealsed mõneti soodsamad hinnad. 

“Seal leidub palju ilusaid kohti ning autentseid elamusi,” lisas ta.

Albaania on unistuste sihtkoht kindlasti kõigile hea toidu armastajatele. Rannikuäärsetes linnades pakutakse palju keele alla viivaid mereande.Foto: erakogu

Paradiis aeglase toidu armastajale

Xhengo sõnul on Albaania ideaalne paik neile, kes armastavad hästi süüa, sest valida on paljude hea kvaliteedi ja taskukohaste hindadega restoranide vahel. “Ma tahan kindlasti tõsta esile kala. Albaania kalarestoranid on hämmastavad. Siin saab maitsta väga palju erinevaid kalu, mis on kõik hästi valmistatud,” sõnas ta. 

Albaania köögi ajalugu ulatub Otomani impeeriumi aegadesse. Olulisel kohal on seal ka liha ja köögiviljad. Palju on mõjutusi Kreekast, Itaaliast ja Türgist. Rahvusroaks on tavë kosi, mis kujutab endast hautatud lambaliha riisi ja jogurtikastmega.

Regiooniti on toit erinev. Näiteks põhjas domineerib mais, riigi keskosas võimaldab pinnas kasvatada ükskõik mida, mistõttu leidub toidulaual palju kana, parti ja muid linde. Riigi lõunaosas on ülekaalus piimatooted. Olulisim söögikord Albaanias on lõuna, õhtusöök on tagasihoidlikum.

Albaaniasse reisides tasub arvestada, et enamik toidukohti on nn aeglase toidu restoranid. “See tähendab, et söömiseks tuleb aega võtta ja ka toidu valmistamine võib võtta aega.”

Sooline võrdõiguslikkus aina paremas suunas

Üks maailmas väga oluline teema, mis on tähtis ka Albaanias, on sooline võrdõiguslikkus. Xhengo sõnul ollakse Albaanias ses osas väga heal teel. “Albaanias või Balkanil üldiselt kipuvad naised enda tõestamiseks rohkem pingutama, sest perekondliku traditsiooni järgi sai mees kõik, aga naised läksid lihtsalt mehele.” 

Nii muutusid need ärahellitatud mehed laisaks, sest nad ei ole pidanud pingutama. Nad ei edenenud karjääris ega ka koolis. Naised on aga pidanud oma koha eest rohkem vaeva nägema ja näitama, milleks nad võimelised on.” 

Tänu sellele on Xhengo sõnul praegu Albaanias rohkem edukaid naisi kui mehi. “Näiteks on juhtkondades ja juhtivatel positsioonidel 70 protsenti naisi.”

Albaania pealinna Tiranas on tänavad puhtad ja külaliste ootel.Foto: erakogu

Turist on alati teretulnud 

Kui aga võrdõiguslikkus kõrvale jätta, siis on Xhengo sõnul Albaania kindlasti üks külalislahkemaid riike, mida külastada. “Mulle tundub, et inimesed, kes siia tulevad, armastavad Albaaniat paljuski ka seetõttu, et me oleme külalislahked. Me oleme läbi ajaloo suhtunud külalistesse suure aupaklikkuse ja lugupidamisega,” kirjeldas Xhengo. 

Seda kinnitavad ka mitmed Albaanias reisinud inimesed, et kõikjal, kuhu minna, siis võtavad kohalikud külalisi alati vastu suurima rõõmuga. 

Seega, ärge kartke Albaanias reisides teed või muud abi küsida, sest alati leidub mõni kohalik, kes teab piirkonna parimaid söögikohti, majutusasutusi või oskab anda nõu, millist teed mööda sõita või kust parim transpordivahend leida.

Xhengo lisas, et viimastel aastatel ongi peamiseks põhjuseks, miks inimesed tee Albaaniasse leiavad, hea hinna ja kvaliteedi suhe. “Siin saab hästi süüa, loodus on kaunis, meelelahutus on olemas ja seda kõike soodsa hinnaga.” 

Albaanias võib kohata ka Eesti ettevõtteid. Näiteks on kodumaisel laenuteenuseid pakkuval IuteCreditil mitu kontorit Albaanias. Üks neist asub Tiranas. Pildil on IuteCrediti tegevjuht Tarmo Sild koos Albaania kontori töötajatega.Foto: erakogu

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.