Rahal on jälle hind: rahandusekspert Valeria Kiisk selgitab, miks on praegu hea aeg investeerimiseks

Võlakirjade sarja kolmas osa

Valeria Kiisk on rahanduses olnud tegev üle 15 aasta.Foto: Redgate Capital

Tihti jääb tunne, et kõik meie ümber tegelevad investeerimisega. Kes teab kõike aktsiatest, kes väärtustab hoopis võlakirjadesse raha paigutamist. Uues võlakirjadesse investeerimise minisarja kolmandas osas selgitab Redgate Capitali partner Valeria Kiisk, miks on praegu hea aeg investeerida, ja tutvustab börsi väikevenda.

Alustuseks nendib Kiisk, et praegu on olukord hea, sest ka intressikeskkond on investorite silmis hea. “Võlakirja emissioone tehakse muidugi vähem, seda põhjusel, et rahal on nüüd jälle hind – ehk raha laenamine, ka võlakirjade vormis, on läinud emitentidele kallimaks,” selgitab Kiisk.

Neli olulist komponenti

Kiisk toob välja neli komponenti, millest kapitali hind koosneb. 

Raha hind ehk riskivaba intressimäär, mis on nüüd oluliselt kõrgem, kui me harjunud olime. 

Emitendi spetsiifiline preemia ehk konkreetse ettevõtte või ka riigi pankrotti minemise tõenäosus. Seda mõjutab paratamatult üldine ebakindlus tuleviku suhtes. 

Instrumendi preemia ehk kas võlakiri on tagatud või tagamata, allutatud või allutamata või on muid faktoreid, mida on vaja sisse arvestada. 

Likviidsuse preemia ehk suunatud mitteavalik emissioon, mis ei jõuagi börsile. “Neid toimub meie piirkonnas rohkem kui börsi kaudu tehtud avalikke emissioone, mis piirab investorite võimalusi väljumiseks, ja see kajastub ka raha hinnas.”

Väikese ja keskmise suurusega ettevõtete kasvuturg First North

Kiisk toob esile ka First Northi, mis on Nasdaq Nordicu börsil noteeritud ettevõtetele mõeldud alternatiivne turuplats, kus saavad kapitali kaasata väiksemad ja keskmise suurusega ettevõtted. Ehk lihtsalt öeldes on tegemist börsi nn väikevennaga, mis on suunatud peamiselt alustavatele ettevõtetele, kes soovivad oma äri laiendada ja arendada. 

First North loodigi selleks, et pakkuda neile ettevõtetele võimalust kapitali kaasata, ilma et nad peaksid täitma neid kõrgeid nõudeid, mis kehtivad põhibörsil noteeritud ettevõtetele.

First North võib pakkuda huvi investoritele, kes soovivad investeerida kasvavatesse ettevõtetesse ja saada osa nende eduloost. Samas tuleb meeles pidada, et First Northi ettevõtted võivad olla riskantsed investeeringud, kuna need on alles oma arengu varases staadiumis, nende aktsiad võivad olla volatiilsed ning nende tulevikku on raske ennustada. Seetõttu on oluline uurida hoolikalt iga konkreetse ettevõtte tausta, finantsnäitajaid ja arenguplaane, enne kui investeerimisotsus teha. Lisaks soovitatakse alati konsulteerida professionaalse finantsnõustajaga, kes aitab teha otsuseid ning hinnata riske ja võimalusi.

Ettevõtted, kelle aktsiad on noteeritud börsil või kaubeldavad First Northil, saavad sellises mahus nähtavust ja tuntust, mida mujalt ei saa. Selle eest nõuab börs vastu vaid ühte: läbipaistvust. 

Mõned First Northi reeglid on tõepoolest leebemad kui börsi põhiturul, kuid näiteks investorite vaates ülioluline info avalikustamine on standardiseeritud täpselt nii nagu põhituru ettevõtete puhul ning börs jälgib info avalikustamise täpsust ning korrektsust pidevalt.

“First Northi likviidsus on reeglina kehvem kui põhinimekirjas oleval võlakirjal, sellest tulenevalt on ka vastav preemia suurem. Nendest komponentidest on instrumendi risk ainus, mis ei ole muutunud. Kõik teised on kasvutrendis ehk kapitali hind ja sellest tulenevalt ka võlakirjade tootlused on kõrged,” selgitab Kiisk.

Trikk on tema sõnul aga selles, et ettevõte fikseerib kupongimäära – kas absoluutmäärana või marginaal + euribor –  uue võlakirjade emissiooniga päris pikaks ajaks. Näiteks Baltikumis on keskmine võlakirjade periood viis aastat. “Ja kui praegu tundub mingi tootluse tase õiglane, siis euribori langemisel ning üldise majandusolukorra stabiliseerumisel võib see tase tunduda vägagi atraktiivne,” lisab ta.

Kiisk toob näite Mainor Ülemiste kohta, mis tegi 2021. aasta suvel võlakirjade emissiooni kupongimääraga 4,75 protsenti. “Vahepeal on ettevõte tublisti arenenud ja kasvanud, portfellis olevate ruutmeetrite arv on kasvanud, bilansimaht on kasvanud – kuid kasvas ka uue võlakirja kupongimäär, 8,5 protsendi peale.” Ehk emitent oli tugev, kasvas aga veelgi tugevamaks ja peab muutunud turuolukorra tõttu pakkuma nüüd investoritele kõrgemat tootlust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.