Pilt selgeks! Viis Eestis tegutsevat panka avaldavad, kui paljud nende klientidest on lapsed

Laste rahatarkus 1. osa

Pangaarvet omav laps võib oma taskuraha ka arvele panna.Foto. Shutterstock

Enamikul täiskasvanuist on vähemalt üks pangaarve, paljudel on arve mitmes pangas. Kuidas on aga lood lastega, kuidas ja kas nad üldse saavad arve avada? Nendele ja teistele laste rahaasjadega seotud küsimustele annavad vastuseid viie Eestis tegutseva panga spetsialistid. Sarja esimeses osas avaldavad pangad, kui suur hulk nende klientidest on alaealised. 

Swedbanki mõne aasta tagusest uuringust selgus, et 80 protsenti Eesti lastest saab taskuraha. 

Citadele panga 2021. aasta uuringust selgus lisaks, et ligi kolmandik neist saab taskuraha kuni 2 eurot ning kolmandik üle 2 euro päevas. Regulaarselt hakatakse lastele taskuraha andma seitsmendast eluaastast. Selleks ajaks on lastel kujunenud välja ka suhtumine rahasse. 

Palju räägitakse ka laste rahatarkusest ning lapsevanematel soovitatakse abivahenditena kasutada erinevaid raamatuid ja lauamänge. Eelkooliealistele lastele sobib näiteks Riin Tuttelbergi “Tom õpib rahamängu”, kus tarkust antakse edasi mängulises võtmes ja mudilastele arusaadavas keeles. Koolinoortele sobib lugemiseks Mihkel Trumani ja Jaak Roosaare “Kuidas saada rahatargaks?”. Lisaks raamatutele saab rahatarkuse teemasid lasteni viia lauamängude abil, näiteks “Cashflow”, “Monopoly Junior” ja “Rancho”. 

Kuna tihti on mõistlik lapse taskuraha pangaarvele kanda, mitte seda sularahas anda, siis hakatakse Eestis tegutsevates pankades lastele ka umbes selles vanuses pangakaarte väljastama. 

Kokku umbes 165 000 alaealist klienti

2017. aastal endisest Krediidipangast välja kasvanud Coop Panga 122 400 kliendist on alla 18-aastaseid enam kui 8000. “Nendest ligi 5500 on nooremad kui 14-aastased,” sõnas Coop Panga erakliendi igapäevapanganduse juht Teet Kerem.

Üks suuremaid Eestis tegutsevaid panku on SEB Pank – nende era- ja äriklientide arv ulatub siin 750 000-ni. SEB eraklientide segmendi müügijuhi Evelin Koplimäe sõnul on ligikaudu kümme protsenti nende eraklientidest alaealised ehk alla 18-aastased.

Luminor on Baltimaade suuruselt kolmas finantsteenuste osutaja ja nende Eesti klientidest on umbes 5100 alaealised. “Neist on alla 14-aastased pea pooled ehk 2400,” lisas Luminori Eesti klienditoe juht Mari Kõuhkna

LHV jaepanganduse juhi Moonika Maaringu sõnul hakkas laste ja noorte arv LHV-s hüppeliselt kasvama pärast seda, kui 2020. aasta alguses avati lapsevanematele võimalus avada lapsekonto kodust lahkumata. “LHV-l on umbes 26 000 kuni 14-aastast klienti ja neist umbes 80 protsenti on konto avanud alates 2020. aastast,” ütles Maaring. LHV Noortepanga, mille kliendid on kuni 26-aastased, veidi rohkem kui 60 000 kliendist umbes pooled on alaealised.

Eesti suurima kliendibaasiga pank on Swedbank – neil on kokku umbes 850 000 eraklienti.  “Alaealisi kliente on meil kokku umbes 60 000,” rääkis Swedbanki noortepanganduse valdkonnajuht Triin Jalakas

Sarja järgmistes osades vaatame lähemalt, kuidas on Eestis tegutsevates pankades võimalik lastele arvet avada ja millised on tingimused. Lisaks lahkame investeerimisvõimalusi ja uurime, mida lapsed investeerimisest arvavad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.