Nutikad soovitused: kuidas pidada minimalistlikke pühi ja rahusteid võtmata uude aastasse astuda

Jõulude ajal võib kuuse alla istumisele eelneda stressirohke periood, kui on vaja kingitusi osta ja kõige muuga tegeleda. Eesmärgiks võiks aga võtta hoopis stressivabad jõulud.Foto: Shutterstock

Juba novembrist on kaubanduskeskuste parklad autosid täis ja suur ostlemine käib. E-esmaspäev, must reede, küberesmaspäev ja teised kõikmõeldavad aled kutsuvad inimesi pangakaarte tühjendama. Ostuhullust jätkub jõuludeni ja ka edasi. Aga…kui prooviks hoopis minimalistlike jõule? Küsite, mis see on? Kohe saate teada.

Kindlasti on vaja uusi jõuluehteid ja -kaunistusi, „koledaid“ jõulukampsuneid ja ohtralt kingitusi perele ning sõpradele. Käib üks suuremat sorti ületarbimine. Saame kingituseks asju, mida me tegelikult ei vaja ning kingime asju, mis saajale ei pruugi meeldida. Kui arvestame sisse ka sõidud ning külaskäigud, erinevad jõulupeod ja uhked pidulauad, siis enamike rahakott on peale pühi tühi ja toidupoes läheb käiku krediitkaart.

Ja nii igal kuradima aastal!

Mis on minimalism? 

Asja uurinud teadlaste sõnul tekitab liigne asjade omamine stressi ning rahulolematust. Kõige suurema õnnetunde toovad hoopis lähedased suhted ja kohalolu.

Tarbimise seisukohast tähendab minimalism, et omatakse vaid seda, mida on reaalselt vaja.  Minimalist ei oma teadlikult kõike üleliigset. Ta keskendub sellele, mis on elus oluline. Nii aitab minimalism säilitada selge meele ja asjade lihtsuse.

Minimalistlikud jõulupühad aitavad keskenduda sellele, mis on oluline. 

Võta aeg maha!

Detsember on tihti täidetud erinevate jõulipidudega, kuhu igale poole kohaleminek võib olla üsna suureks stressiallikaks. Meeles tasub pidada, et igale poole, kuhu kutsutakse, ei pea kohale minema. On täiesti okei EI öelda.

Selle asemel võib võtta selle aja ja lihtsalt puhata. Näiteks on rahustavaks tegevuseks metsas jalutamine, raamatu lugemine või kasvõi niisama teleka ees vedelemine. Ise pidu korraldades palu külalistel üks roog kaasa võtta, nii saavad ka nemad korraldamisel osaleda ja sellest rõõmu tunda. Sina ei pea tervet päeva pliidi ees veetma.

Jõuludekoratsioonid

Jõulupidudel, sõprade ja lähedaste juures käies või akendest sisse piiludes, on kõik kui jõuludekoratsioonidest üle uputatud. Kodu saab kaunistada ka lihtsalt ja maitsekalt, ilma selleta, et peaksid kulutama sadu eurosid.

Taaskasuta vanu jõuluehteid ning otsi näiteks Pinterestist ideid, kuidas ise kaunistusi teha. Omapäraseid ja stiilseid jõuluehteid saab teha käepäraste vahenditega. Metsast võib tuua mõne kuusepuu oksa või käbi ja juba need annavad kodule jõulutunnet juurde. Dekoratsioonide valmistamine on tore ja loominguline tegevus, mida perekeskis ette võtta.

Lähene kinkide tegemisele loovalt

Kingituste tegemine võib olla kulukas ja närvesööv tegevus. Jookseme pea laiali otsas mööda poode, et leida kõigile sobiv kingitus. Tihti kulu lõpuks rohkem raha, kui eelarve lubab ja mis kõige hullem, kingisaajale ei pruugi kink meeldida. Sel juhul tasub meeles pidada, et kingituste tegemisel ei ole kõige olulisem, kui kallis on asi, vaid pigem, mis tundega see kingitus tehakse. 

Kinkide tegemisel lähtuda järgmistest mõtetest. Tee nimekiri asjadest, mida sul on vaja ning palu perel ja lähedastel sama teha. Nii saad endale asjad, millest tunned rõõmu ja samamoodi saavad sinu lähedased endale asjad, mida nad päriselt soovisid. 

Firma jõulupeol või sõprade ringis tehke loosipakid või hoopis annetage koos teatud summa heategevuseks. 

Kui sa ei tea, mida kinkida, ära haara poest küünlaid või sokke, vaid kingi kinkekaart või mõni elamus, mida üheskoos kogeda.

Kingituste edasikinkimine 

See on teema, mille osas levib palju erinevaid arvamusi. Tihti on mõtekam mõni sahtlis seisev kingitus edasi kinkida inimesele, kellel seda võiks vaja minna või kes oskab seda rohkem hinnata. Et vältida ebameeldivusi, pea kindlasti meeles, kes millise kingituse kinkis.

Laste kingitused

Lastele kingituste tegemisel lähtu neljast põhimõttest. Kingi neile midagi, mida nad vajavad, kannavad, tahavad või loevad. 

Kui lastel on liiga palju asju, tüdinevad nad neist kiirelt ära ning liigne valikute tegemine võib nad ülekoormata. Lapsed ei vaja asju, vaid meie aega.

Kvaliteet on olulisem kui kvantiteet. Kingi valimisel lähtu pigem sellest, mis on praktiline ja kvaliteetne.

Kingituste pakkimine

Kingituste pakkimine on samuti päris suur kulu, näiteks kui kinkekott maksab 2,5 eurot ning kingitus ise 10 eurot, siis on see juba 25 protsenti kingituse maksumusest. Samuti jääb pakkimispaberist alati jääki, mida me ära ei kasuta.

Siinkohal võiks kasutada näiteks riidest kotikesi, ajalehti, paberkotte. Kui saad kingituse kinkekotis, siis ära lennuta seda prügikasti, vaid kasuta järgmise kingituse pakkimisel

Jõulu söömaaeg ei ole orgia

Jõuludel ootab meid lookas laud, kus süüa on alati rohkem kui tarvis ning osa sellest lõpetab prügikastis. Planeeri pühadelaud nii, et laual oleks traditsiooniline toit, mis jõulutunde tekitab. Kui see ei ole oluline, siis valige toit, mis kõigile meeldib.

Kindlasti pea meeles koguseid, sest jõuludel ei ole vaja puuduse hirmus kokata tervele armeele. Lisaks tasub koos arutada, kuidas söögilaud katta. Kui teete ühiskokkamist, tehke nimekiri vajaminevatest toiduainetest ning leppige kokku, kes mida toob. Nii ei löö sa eelarvet lõhki ja ilmselt ei pea ka jaanuaris stressama kogunenud liigsete kilode pärast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.