Lihtsad nipid, mis aitavad säästlikumalt reisida ja valuutavahetuse pealt kokku hoida

Sõpradega koos reisides tasub samuti alati üle vaadata reisil tehtavad kulutused, sest koos on võimalik samuti kokku hoida.Foto: Shutterstock

Suvi on puhkuste aeg ja enamasti tähendab see, et inimesed võtavad siis ette reise erinevatesse paikadesse, olgu selleks siis kodumaa või mõni lähem või kaugem välisriik. Nutika reisiselli sarja kolmandas osas võtame ette rahatarkuse teema. Kordame üle nipid, mis aitavad targalt kulutada ja tuletame meelde, millised on valuuta vahetamise reeglid. 

“Kindlasti peaks reisijal olema selge nägemus eelarvest või teada suurusjärk, millega reisi planeerides arvestada. Samuti sõltuvad kulud sellest, kas reisitakse sõpradega, kaaslasega, perega või üksi ning mida põnevat on plaanis sihtkohas ette võtta,” rääkis reisikorraldaja Novatours turundusjuht Olev Riisberg. 

Lisaks peab olema tehtud väike kodutöö kohalikust eluolust ja aimdus hinnatasemest. Niiviisi saab ära hoida ebameeldivad üllatused. “Kohapealse elu kohta saab infot reisikorraldaja konsultantidelt või reisiesindajalt kohapeal. Võimaliku hinnatõusuga tuleb arvestada ka turisminduses ning reiside valikul,” toonitas ta.     

Osta reis juba varakult ära

Kuna möödunud reisipiirangud mõjutavad endiselt klientide tänaseid eelistusi, valitakse pigem kallimaid puhkusepakette ja soovitakse puhata pikemalt. “Reisihuvilised teevad taas pikemaid plaane ja broneerivad varakult, sest varajastele tellijatele kehtivad soodushinnad ja paindlikumad ostutingimused.” Pikemas perspektiivis aga lähevad Riisbergi sõnul pakettreiside hinnad kallimaks, seega on õige aeg broneerida juba praegu ka talvehooaja reis. 

Eelnevate aastate sündmused on reisijatele õpetanud valvsust ning oskust valmistuda ootamatusteks. Nii on reisijad vaatamata pisikesele ebamugavusele juba harjunud sellega, et vajaduselt tuleb täita täiendavaid dokumente ja austada kehtivaid ohutusmeetmeid, samuti on tänapäeva reisihuvilised palju paindlikumad ja mõistavad paremini muutuvaid olusid. “Kindlasti tasub maandada võimalikult paljud riskid ja soetada endale korralik kindlustuskaitse erinevateks juhtudeks, näiteks haigestumine sihtkohas või mõni muu ootamatus,” sõnas ta. 

Kui palju tasub reisile minnes raha kaasa võtta? 

Kas üldse tasub sularaha kaasa võtta või on tark maksta ja vajadusel võtta raha välja olemasolevatest ATM-idest? 

See, kas reisile tasub võtta kaasa sularaha või maksta pigem kaardiga ja vajadusel võtta raha välja sihtkohas, sõltub Riisbergi hinnangul sellest, kuhu reisiteekond viib. “Kui on plaanis mõni Vahemere äärne või euroopalikum puhkusesihtkoht, siis saab ilusti hakkama nii sularaha kui maksekaardiga. Euro ja dollar on hinnatud valuutad pea igal pool.” 

Kohalikku raha tasub tema sõnul vahetada alati ametlikes kohtades ning eelnevalt tuleb teha selgeks valuutakursid ja komisjonitasud, mida valuutavahetused või pangaautomaadid võivad küsida lisaks. 

Kohalikul sularahal on eelis eelkõige turgudel, kus kaardiga arveldamise võimalus puudub ja tuntumate valuutadega makstes tekib liiga suur hinnavahe. “Reisikorraldaja Novatours sihtkohtades toimivad eestimaalastele harjumuspärased makselahendused suurepäraselt. Mõistlik sularahavaru peaks lisaks kaasas olema.”

Tutvu sularahaautomaatide hinnakirjaga

Ebameeldivuste vältimiseks tuleb reisihuvilisel enne tutvuda ükskõik millise sularahaautomaadi hinnakirjaga. Lisaks tasub veenduda teenusepakkuja usaldusväärsuses, et mitte oma kaardiga riskida. Seejärel tutvuda vahetuskursi ja komisjonitasuga, mida tehingult võetakse. 

Kas valuuta vahetada Eestis või asukohariigis? 

See sõltub Riisbergi hinnangul taaskord sellest, kuhu reisile minnakse ja palju kohapeal on valuuta vahetamise võimalusi. “Väike varu kohalikku raha võiks juba Eestist kaasas olla. Näiteks, kui reisija saabub sihtkohta sellisel kellaajal, mil mõistliku kursiga valuutavahetused on kinni ja tasuma peab hädavajaliku takso või toitlustusteenuse eest,” tõi ta näite. 

Üldiselt saab ikka maksekaardiga asjad aetud. Tuleb muidugi veenduda selles, kas sihtkohas aktsepteeritakse MasterCardi pangakaarte või rohkem VISA kaarte. “Näiteks Kuubal saab maksta valdavalt VISA kaardiga, samas kui Mastercardiga maksmine on piiratud.”  

Rubriiki toetab 2008. aastal asutatud Eesti fintech IuteCredit. Kontsern pakub järelmakse ja välkarveldusi 100% omanduses olevate tütarettevõtete kaudu. IuteCredit teenindab kliente Moldovas, Albaanias, Põhja-Makedoonias, Bulgaarias ning Bosnias ja Hertsegoviinas. Laenuportfelli toodete tagasimaksetähtaeg on 1-48 kuud, ning tagatisega laenude tähtaeg võib olla kuni 72 kuud. Kontsern opereerib nutitelefoniga toimivaid ATM-e. IuteCrediti missioon on luua klientidele oma rahaasjades erakordne kogemus. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.