Investeerimine ja rahatarkus on popid teemad igas seltskonnas. Kuidas aga paigutada oma rahanatukest mõistlikult ajal, mil energiahinnad ja inflatsioon rahakotti auklikuks närivad. Investeerimise minisarjas jagavad oma teadmisi rahatarkuse spetsialistid. Sarja esimeses osas annab nõu Tuleva asutaja ja investor Tõnu Pekk.
“Finantsturgude ajalugu on näidanud, et säästudega ümberkäimise reeglid on sarnased nii headel kui halbadel aegadel,” sõnab Pekk ja lisab, et nii oli see lõppenud 2022. aastal ja on ka algaval aastal.
“Üks olulisemaid reegleid finantsmaailmas on see, et riskivaba tootlust ei ole olemas. Tootlus ongi preemia, mida investorid saavad riski võtmise eest.”
Ka pealtnäha turvalisena näiv pangahoius, mis maksab üks või kaks protsenti intressi aastas, ei taga Peki kinnitusel, et inflatsioon sinu vara tootlust miinusesse ei ajaks. “Või pigem võib öelda, et pangahoiusel pikas plaanis üsna kindlasti raha väärtus sulab.”
Aga mida siis teha säästudega? “Meie oleme Tulevas valinud lihtsa strateegia ja kogume raha madala kuludega indeksifondis,” selgitab Pekk.
Mida see tähendab? “Me ostame vähehaaval, iga kuu, juurde kogu maailma suuremate ettevõtete aktsiaid. See on sisuliselt ainus viis tagada, et meie vara kasvab käsikäes maailma majandusega,” kirjeldab ta.
Pekk lisab, et see on tõestuspõhine lähenemine, mis ei põhine uskumusel, et just nende fondijuht suudab järjekindlalt kõik ülejäänud maailma investorid üle kavaldada, tehes panuseid erinevate sektorite (nt toorained) või erinevate varaklasside peale. “See ei tähenda, et meie vara väärtus kappaks alati otsejoones üles. Kui maailma majanduses on madalseis, väheneb ettevõtete turuväärtus ja koos sellega ettevõtete omanike vara väärtus – ka meie oma. See pole meeldiv. Aga kui majandus kasvab ja hinnad jälle tõusevad, kallineb meie vara koos nendega. Oluline on see, et me püsime enesekindlalt kursil nii headel kui ka halbadel aegadel.”
Seega näitab tema kinnitusel nii maailma investeerimisfondide ajalugu kui ka Eesti pensionifondide statistika, et see on pikas plaanis edukam strateegia kui mõne üksiku ärisektori või geograafilise piirkonna eelistamine.