Investeerimine ja rahatarkus on popid teemad igas seltskonnas. Kuidas aga paigutada oma rahanatukest mõistlikult niigi keerulisel ajal, kui energiahinnad ja inflatsioon kipuvad rahakotti auku tekitama. Investeerimise minisarjas jagavad oma teadmisi rahatarkuse spetsialistid. Sarja teises osas annab nõu SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.
“Vaadates tänast majanduskeskkonda, siis hetkel paistab pilt selline, et esimene poolaasta intressid tõusevad ja majanduses on raske. Teisel poolaastal võiks olukord paraneda ning suurimad lootused on sellel, et hiinlased tõukavad oma majandusele jälle kasvuhoo sisse,” räägib Koppel sellest, mis meid alanud aastal ees võib oodata.
See aga tähendaks tema hinnangul ka globaalse lõppnõudluse kasvu. “Sellises olukorras võiks paremini minna n-ö tsüklilistel varadel, näiteks arenevate turgude aktsiatel,” arutleb Koppel.
Ta selgitab, et kui hiinlastel õnnestub oma majandus jälle korralikult käima jooksutada, siis võiks toormenõudlus tõepoolest kasvada. “Samuti on rahale tekkinud hind ning see on muutnud võlakirjaturu jälle huvitavaks. See, kas emb-kumb neist, mõlemad või veel üht-teist, sõltub siiski konkreetse investori riskitaluvusest ja võimalustest.”
Investeerimiseks ei pea olema rikas
Täna pakuvad Koppeli kinnitusel pea kõik teenusepakkujad regulaarset automatiseeritud investeerimist (peamiselt fondidesse) ka väikeste summadega. “Sellist muret, et mõnikümmend eurot on justkui liiga vähe, ei ole enam ammu. Kui sissetulek on alles ja tegeletud on näiteks regulaarse investeerimisega, siis oleks mõistlik seda jätkata – isegi kui tunnet üldse ei ole.”
Just see ongi tema sõnul regulaarse ja automatiseeritud paigutuste tegemise võlu, et ostetakse iga hinnaga – sealhulgas odavalt.