IuteCrediti blogi

Koos väikevennaga esimest miljonit püüdev 13-aastane investor Keily: hästi äge on jälgida, kui dividendid laekuvad

Riin Tuttelbergi lapsed Keily ja Rain on investeerimisega juba paar aastat tegelenud.Foto: erakogu

Üllatav, kuid investeerimine ja oma raha tark kasutamine, on popp teema ka noorte hulgas. Laste rahatarkuse raamatu “Tom õpib rahamängu” autori Riin Tuttelbergi lapsed Keily (13) ja Rain (11) räägivad Geeniusele üllatava enesekindlusega, miks ja kuhu nad investeerivad. 

Kuidas te jõudsite investeerimiseni? 

Keily: Ema ja isa suunamisel. Mulle hakkas meeldima mõte, et raha hakkab lihtsalt kasvama. Ise hakkasin oma raha kasvama panema üheksa aastasena. Investeerin pool iganädalasest taskurahast, lisaks natuke oma sünnipäevaks saadud rahast ja vahest ka osa mõne tööga teenitud rahast.

Rain: Vanemad hakkasid investeerimisest rääkima. See tundus põnev ja issi tegi konto, kuhu sain ise omale fonde valida. Iga nädal hakkasin pool taskurahast kasvama panema. Teen seda alates esimesest klassist.

Milline on teie soovitus teistele lastele ja noortele seoses investeerimisega?

Keily: Kindlasti tuleks investeerida, sest siis raha teeb tööd sinu eest. Alustada tuleks võimalikult varakult ja näiteks vanemate abiga valida välja sobivad fondid või aktsiad. Mina valisin endale viis fondi, mille kasvamist jälgin oma telefonist. Aga alati ei pruugi kõik hästi minna ja võib ka raha hoopis kaotada. Mul mõni fond on vahest ka miinuses.

Rain: Alusta võimalikult varakult, siis on rohkem aega rahal kasvada. Mulle ei tundu see üldse keeruline ja iga aastaga tekib päris palju minu pandud rahale lisaraha juurde.

Kas investeerimine võib ka lõbus olla? 

Keily: Jah, võib. Hästi äge on jälgida, kui sul dividendid laekuvad või investeerimiskonto on kasumis. Lõbus on ka see, et vahel vennaga võistleme, kellel on rohkem raha või suurem kasum.

Rain: Minu arust on investeerimine lõbus, sest kui investeerin raha ja hiljem saan vaadata, kuidas on juba suur summa kogunenud ja kasvanud. Üldjuhul ma väga palju selle peale ei mõtle. Hiljuti ostsin ka sünnipäevaks saadud raha eest Enefit Greeni aktsiaid endale issi abiga.

Milliseid toredaid või naljakaid hetki on teil veel seoses investeerimisega ette tulnud? 

Keily: Eriti ei meenu ja ega ei peagi olema. Minu raha teeb tõsist tööd ja mina naudin oma elus muid toredaid ja naljakaid hetki. Näiteks tegelen oma hobidega, veedan aega sõprade ja perega.

Rain: Väga lõbus oli ükskord jõulude ajal leida jõulupuu otsast kingituseks mõeldud hõbemünt. Sellest alates investeerin ka hõbedasse. Nüüdseks olen neid endale juba päris palju ostnud, minu kõige lemmikuim on Hiina draakoniga münt.

Kuhu tahate investeerimisega lõpuks jõuda? 

Keily: Tahan esialgu üks miljon eurot kokku saada, siis vaatan edasi 

Rain: Kui ma olen suur, siis saan oma kogutud raha kasutada. Kõige rohkem sooviksin reisida. Ma ei plaani kogu raha ära kulutada ja jätkan investeerimist. 

Kas koolis võidaks ka rahatarkust või seda, kuidas investeerida, õpetada? Mis õppeaine asemel?  

Keily: Ma ei tea, tunduks natuke igav. Kui saaks Tomi töövihiku ja raamatu järgi õppida, siis võiks küll näiteks ühe matemaatika asemel kord nädalas olla.
Rain: Ei peaks. Mulle meeldib, et olen kodust need teadmised saanud. Ma tunnen ennast teistest targemana selles teemas. Aga tegelikult võiks inimeseõpetuse tunni asemel rahatarkust õpetada küll.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.