Kodumaine fintech Iute Group teenis korraliku kasumi

IuteCrediti juht Tarmo Sild.
Iute Groupi juht Tarmo Sild.Foto: Iute Group.

Finantstehnoloogia ettevõte Iute Groupi kogutulu kasvas 2023. aasta esimeses kvartalis 38,3 protsenti 25,5 miljoni euroni ning ettevõte teenis puhaskasumit 2,8 miljonit eurot.

Balkanimaades järelmakse, makseteenuseid, pangandus- ja kindlustustooteid pakkuva Iute Groupi juhi Tarmo Silla sõnul jätkas ettevõte esimeses kvartalis mõõdukat kasvu. 

“Praegune majanduskeskkond tähendab Iute ja teiste väikeste rahvusvaheliste ettevõtete jaoks seda, et oluline on jälgida potentsiaalselt äkiliselt muutuvaid olulisid ning vajadusel kiiresti kohaneda,” sõnas Sild ja lisas, et ettevõtte eesmärgiks on keskenduda pigem kvaliteedile kui kvantiteedile. 

“Lähiajal peame keskenduma kasvu asemel rohkem efektiivsusele, et saaksime ka tulevikus oma tugevaid külgi välja mängida.”

Silla sõnul mõjutab finantsettevõtete kursivalikut püsivalt kõrge inflatsioon. “Inimeste ostujõud langeb, aga kapitali hind tõuseb intressimäärade näol nii pankade kui ka mittepankadest finantsasutuste jaoks, nagu seda on Iute.” 

Ta lisas, et oli üllatav näha, kui paljud võlakirjainvestorid, pangad ja keskpangad alahindasid intressiriski realiseerumist. “Meie arvates inflatsioon ja seega ka intressimäärad lähiajal ei normaliseeru,” rääkis Sild.

Iute Group refinantseeris esimeses kvartalis 40 miljoni ulatuses 2019/2023 eurovõlakirju ajal, mil kapitaliturgudel valitses keeruline keskkond. “Refinatseeringu maht jäi väiksemaks planeeritust, kuid müüsime võlakirjad madalama tootlusega, see tähendab ettevõttele väiksemaid kulusid ilma, et laenuportfell kahaneks. Vähem kapitali, aga selle eest parematel tingimustel,” tõdes Sild.

Fookus kindlalt paigas

Fintech ettevõtte fookus on andmeanalüütikal ja digitaalsete klienditeekondade arendamisel. Seetõttu panustab ettevõte andmeanalüütika arendamisse, et luua maksimaalset väärtust Iute ligi ühe miljoni kliendi andmetest. “Andmed on väärtuslikud nii hea kui halva käitumisega klientide kohta ning andmeanalüütika abil saame pakkuda valitud klientidele paremat teenust, mis tähendab paremat riski-tulu suhet, suuremaid tulusid ja paremat kasumimarginaali. Lisaks suuname oma kliente kasutama digitaalseid kanaleid nagu MyIute äpp, mida on nüüdseks alla laetud juba 530 korda,” selgitas Sild. 

Esimese kvartali märksõnadena tõi Sild välja ka jätkuvaid jõupingutusi, et korraldada ümber eelmisel aastal Moldovas omandatud Energbanki töö aastaks 2024 ning Albaanias uute makseteenuste lanseerimist.

Silla sõnul on efektiivsuse kasvatamisele suunatud tegevused ka vilja kandnud. “Iute Groupi koondbilanss ja laenuportfell kasvasid mõlemad kuue miljoni euro võrra ehk kiiremini kui kohustused. Aastalõpu bilansi eesmärk jääb 350 miljoni euro juurde. Esimene kvartal on hooajaliselt tavaliselt kõige nõrgem periood, kuid tulud ületasid veidi ootuseid ning saavutasime ootuspärase puhaskasumi 2,8 miljonit eurot. Seega jääme aasta  eesmärkide juurde – tulu enam kui 100 miljonit eurot ja puhaskasum üle 10 miljoni eurot,” kinnitas Sild. 

Iute Group on 2008. aastal Eestis asutatud finantstehnoloogia ettevõte. Kontserni tütarettevõtted pakuvad järelmakse, makseteenuseid, investeerimisvõimalusi ning pangandus- ja kindlustustooteid. Iute teenindab kliente Moldovas, Albaanias, Põhja-Makedoonias ja Bulgaarias. Iute finantseerib laenuportfelle omakapitali, hoiuste ning Frankfurdi börsi ja Nasdaq Balticu põhinimekirjas olevate tagatud võlakirjadega.

Ära unusta investorkõne

Auditeerimata tulemusi kommenteerivad veebiülekande vahendusel Iute Group juht Tarmo Sild ja finantsjuht Kristel Kurvits. Investorkõne toimub inglise keeles.

Investorkõnel osalemiseks palume registreeruda aegsasti aadressil: https://montegaconnect.de/event/ako5j41unsnvmub4swpjfdsx73oqdgue

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.