Karmid ajad on ees: spetsialistid õpetavad, kuidas sõja ajal rahalist tagalat kindlustada

Sõda Ukrainas mõjutab ka maailma majandust.Foto: Shutterstock

Venemaa invasioon Ukrainasse on mõjutanud niigi habrast ja alles pandeemiast taastuvat maailmamajandust. Sõda annab hoobi ka tavainimestele, kes tunnetavad hinnatõusu omal nahal liigagi valusalt. Kuidas end ebakindlate aegade eest kõige paremini kaitsta? 

Rahvusvaheline valuutafond (IMF) avaldas hiljuti raporti, kus on selgesõnaliselt öeldud, et sõda kujutab endast ohtu niigi pandeemiast räsitud finantsturgude stabiilsusele ja vastupidavusele. 

Kui Ukraina ja Venemaa seisavad silmitsi kõige pakilisemate riskidega, siis on selge, et häirete tõsidus kaubaturgudel ja tarneahelates kujutab endast allakäiguohtu, millel on negatiivne mõju makromajanduslikule stabiilsusele, inflatsioonile ja maailmamajandusele.

Kasvava inflatsiooni taustal avaldavad mõju ka Venemaale kehtestatud sanktsioonid. Lühidalt kokku võttes võib IMFi viimase raporti järgi maailma majandust eest oodata karm aeg. 

Lisaks peavad keskpangad lähiajal astuma otsustavaid samme, et vältida inflatsiooni stagnatsiooni ja hoida kontrolli all ootused tulevaste hinnatõusude suhtes. “Inflatsiooni õigeaegseks sihttasemele naasmiseks võib osutuda vajalikuks intressimäärade tõus turgudel praegu arvatust kõrgemale. See võib kaasa tuua intressimäärade tõstmise tunduvalt kõrgemale nende neutraalsest tasemest,” kirjutatakse raportis. 

Arenevatel turgudel on paljud keskpangad oma poliitikat juba oluliselt karmistanud. IMFi soovituse järgi peaksid nad seda jätkama, olenevalt nende individuaalsetest asjaoludest, et säilitada oma usaldusväärsus võitluses inflatsiooniga ja ankurdada inflatsiooniootused.

Soovitused meile kõigile  

Venemaa-Ukraina kriisi ja sellele järgnenud gaasihindade tõusu, eluasemeturul tekkinud meeletult kõrge konkurentsi, alates 198o. aastate algusest kõrgeima inflatsioonimäära ja isegi võimaliku majanduslanguse tõttu on ka inimesed segaduses ega tea täpselt, milliseid rahalisi valikuid teha, et ellu jääda.

“Inimeste olukord on alati erinev, tööd otsiva inimese väljavaade on hoopis teine võrreldes stabiilse töökoha ja kiire palgakasvuga inimese väljavaatest,” sõnas Eesti Panga kommunikatsioonijuht Viljar Rääsk

Üks rusikareegel on koguda raskemateks aegadeks rahavaru, millega saaks 3–6 kuud hakkama. “See aitab inimestel kergemini toime tulla kohustustega juhul, kui juhtub midagi ootamatut, nagu näiteks töökoha kaotus või haigus.” 

Teine rusikareegel on suunatud inimestele, kes on võtnud või plaanivad võtta kodu ostmiseks laenu või kellel juba on kodulaen. “Tasub läbi mõelda, kas inimesed saavad hakkama oma rahaliste kohustustega ka siis, kui pangalaenu igakuised tagasimaksed muutuvad oluliselt suuremaks, sest euribori tase muutub kõrgemaks,” selgitas Rääsk.

Samasisulise üleskutse tegi keskpank mullu novembris, kui esitleti tollal valminud finantsstabiilsuse ülevaadet, kus juhiti tähelepanu riskile, et suur ostuhuvi eluasemeturul ja kiiresti kasvavad kinnisvarahinnad suurendavad laenu võtvate inimeste võlakoormust. “See võib hiljem tekitada raskusi laenude tagasimaksmisel, kui sissetulekud peaksid vähenema või intressimäärad tõusma.” Üleskutset saab lugeda siit

Investeerimisrakenduse EarlyBird finantskirjaoskuse juht Will Steiner andis ajakirjale Fortune tarka nõu selle kohta, kuidas inimesed saaksid ülemaailmsete rahutuste perioodidel end ja oma peret majanduslikult kaitsta. 

Kuidas inflatsiooniga kohaneda?

Lühiajalise abinõuna soovitab Steiner juhul, kui inimesel on eelmainitud 3–6 kuu palga suurune nn hädaabifond kogutud, kasutada seda kulude katmiseks. 

Pikaajalise plaanina soovitab ta panna kirja oma rahavajadus ja summat, mis jääb sellest üle, ei tohiks jätta niisama hoiukontole, vaid see tuleb panna lisa teenima.

Neil, kel on juba aktsiaportfellid, soovitab Steiner jääda rahulikuks ja jätkata investeerimist. “Peaaegu alati on parim lihtsalt mitte midagi teha. Kui teil on strateegia, pidage sellest kinni. Kui te seda ei tee, on praegu hea aeg häälestamiseks ja õppimiseks,” sõnas Steiner.

Kuigi majanduslanguse ajal võib närv üles öelda ja tekib hirm aktsiaturule sisenemise osas, on tema sõnul oluline jääda plaani juurde investeerida ja osta aktsiaid igal kuul hoolimata sellest, mida turg teeb.

Üks edukate investeeringute põhireegleid on madala hinnaga ostmine ja kõrge hinnaga müümine. “Võimalust osta aktsiaid odavalt, et neid pärast turu elavnedes kalli hinna eest müüa, tuleb kasutada,” sõnas ta. 

Lisaks aktsiatesse investeerimisele soovitab ta panna osa raha niisama kõrvale. “Selle juures on samuti oluline meeles pidada, et volatiilsus erineb riskist ega ole alati halb. Ootamatu volatiilsus võib olla ka ootamatu kasv.” 

Kasutada võib ka aktsiaoptsioone, sest need võimaldavad osta turuhinnast madalamalt ja müüa turuhinnast kõrgemalt, minimeerides riski. Kuigi see tundub ideaalse lahendusena, on see Steineri sõnul strateegia, mis sobib paremini kogenud investoritele. “Aktsiaoptsioonid ei ole midagi lihtsat ja see nõuab häid teadmisi, et mõista, mida te täpselt teete.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.