Iute juht Tarmo Sild: viivitus intressimaksetes tekkis Iutest mitteolenevatel põhjustel

IuteCrediti tegevjuht Tarmo Sild.Foto: IuteCredit

Eesti finantstehnoloogia ettevõtte IuteCredit Europe võlakirjade 6. aprilli intressimaksed on osadele Eesti investoritele viibinud ettevõttest mitteolenevatel põhjustel. Iute edastas raha ja instruktsioonid tähtaegselt rahvusvahelisele makseagendile 2021/2026 võlakirjade intressimaksete ja 2019/2023 võlakirjade vahetusega seotud maksete teostamiseks. Eeldatavasti jõuavad intressimaksed täna kõikide investoriteni.

“Vabandan, et Iutest mitteolenevatel põhjustel tekkis kohati viivitus. Kõik investorid saavad oma intressimakse vältimatult kätte. Iute edastas raha ja maksejuhised õigeaegselt ja muus osas tugineme rahvusvahelisele pangandusele, nagu iga teine klient,” selgitab Iute Groupi juht Tarmo Sild.

IuteCrediti võlakirjade puhul on tegemist välisvõlakirjaga, kuna nendega kaubeldakse lisaks Tallinna Nasdaqi börsile ka Frankfurdi börsi reguleeritud nimekirjas. Intressimakse väljub ühe hulgimaksena Iute kontolt Luksemburgis, kust edasi liigub see etapiti järjest väiksemateks maksepakkideks jagunedes erinevatesse vahepankadesse ja nende kaudu lõpuks tuhandete investoriteni eri riikides. Osaliselt on hulgimaksete töötlemises ka käsitööd.

Silla sõnul põhjustasid viivitust nii riigipühad kui asjaolu, et kliiringuprotsessis osalevatel osapooltel tuli tasuda lisaks tavapärasele intressimaksele ka 2019/2023 võlakirjade vahetusega seotud maksed, mis tekitasid makseahela osapooltele lisakoormust ning lisaks ka ühe koostööpartneri inimlik eksimus. “Oleme olnud tihedas kontaktis pankadega, et asjad võimalikult kiiresti edasi liiguksid ja investorid oma raha kätte saaksid. Meid häirib väga, et meie raha pole jõudnud kõikide meie investoriteni,” kinnitab Sild.

Tema sõnul on just selliste asjade pärast vaja fintech ettevõtteid, sest ajale jalgu jäänud pangasüsteemid vanas Euroopas ei võimalda rahal vabalt liikuda. “On süsteemi nõrkus, kui süsteem ei suuda viit miljonit ära jagada mõne tuhande kliendi vahel, samas kui Iute jagab neljas riigis iga kuu üle kahekümne miljoni euro eest makseid oma sadade tuhandete klientide vahel sekundi täpsusega,” lisas ta.

Iute Group on 2008. aastal Eestis asutatud finantstehnoloogia ettevõte. Kontserni tütarettevõtted pakuvad järelmakse, makseteenuseid, investeerimisvõimalusi ning pangandus- ja kindlustustooteid. Iute teenindab kliente Moldovas, Albaanias, Põhja-Makedoonias, Bulgaarias ning Bosnia ja Hertsegoviinas. Iute finantseerib laenuportfelle omakapitali, hoiuste ning Frankfurdi börsi ja Nasdaq Balticu põhinimekirjas olevate tagatud võlakirjadega. Alates 2023. aastast on Iute Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri peasponsor.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.