INVESTORITE LOOD Laste rahatarkuse raamatu autor Riin Tuttelberg: umbes 10 000 krooni suutsime ära kaotada

4. osa ehk investorite suurimad kaotused!

Riin Tuttelberg.Foto: erakogu

Perekondlikel kokkusaamistel või jõusaali riietusruumis pole enam haruldane, kui kõrvu kostavad sõnad aktsia, investeerimine ja võlakirjad. Paljud meist on tuld võtnud uuest hobist – investeerimisest. Kolm Eesti investorit nõustusid oma kogemusi Geeniusega jagama ning sarja neljandas osas saame teada, millised on olnud investorite suurimad kaotused.

Riinu tabas suurim kaotus eelmise majanduskrahhi ajal 

Investor ja laste rahatarkuse raamatu “Tom õpib investeerima” autor Riin Tuttelberg on investeerimisega tegelenud umbes 15 aastat ja selle aja jooksul on nende peres ette tulnud nii võite kui ka kaotusi. Rahaliselt suurim kaotus tabas teda 2008.-2010. aastate majanduslanguse ajal olematuks haihtunud fondide tõttu. “Täpselt enam ei mäleta. aga suurusjärgus 10 000 krooni suutsime ära kaotada,” kirjeldas Tuttelberg. 

Ta täpsustas, et taktikaks oli osta ja unusta, kuid majanduslangusega vajusid valitud kinnisvara fondid päris kokku. “Aeg-ajalt tuleks oma valikutel ikka silma peal hoida,” hoiatas Tuttelberg 

Pärast seda, kui ta uuesti 2016. aastal alustas, ei ole suuri ebaõnnestumisi ette tulnud, sest turud on olnud valdavalt tõusus. “Netovara on viie aastaga tõusnud umbes kümme korda,” sõnas Tuttelberg.

Meelis Maasik. Foto: erakogu

Meelis tunnistab, et ka tema portfellis on olnud pabereid, mis on läinud WC-potti

Swedbanki aktsia-deski vanemspetsialist ja pikaaegne investor Meelis Maasik tõdes, et on investeerimise käigus õppinud spekulatiivsed positsioonid väiksena hoidma. “Ostan esmalt alati sellise positsiooni mida saan 3-4 korda suurendada, et keskmist hinda allapoole saada,” selgitas Maasik. Ta lisas, et hoiab spekulatiivsed positsioonid piisavalt väikesed, et need tema und ei häiriks ja portfelli osakaalus üle seatud eesmärgi ei läheks. 

“Nagu öeldakse, julge hundi rind on haavleid täis. Nii on ka igal investori mingid paberid portfellis, mis on läinud WC-poti põhja ja sinna aastateks ka jäänud,” tunnistas Maasik. 

Maasiku kinnitusel ei tasu ka ahneks minna ning pigem peaks olema valmis positsiooni järk-järgult vähendama, kui aktsia on lühikese ajaga teinud kiire kahe-kolme-neljakordse tootluse. Väga suure tõenäosusega saab seda jälle kuue kuu jooksul tippudega võrreldes poole soodsamalt. 

“Minu suurimad vead ja kaotused ongi olnud viimati mainitud highrunnerit-ga, kus positsioonid on olnud viie-kuuekordse kasvuga ja ei ole õigel ajal kasumit võtnud,” tõdes Maasik ja soovis kõigile algajatele edukaid investeerimisotsuseid ja raudseid närve.

Tõnn Talpsepp. Foto: TalTech

Tõnn on raha kaotanud, sest on teinud mõne lolluse 

Tõnn Talpsepp on investor ja raamatu “Rahaedu põhimõtted” üks autoritest. Ta tunnistab, et on kogenud finantsturgudel mitmeid suuri kaotusi. “Kahjuks on investeerimine või börsikauplemine alati tõenäosuste mäng,” sõnas Talpsepp. Nimelt ei ole finantsökonoomika doktorikraadiga Talpsepa sõnul finantsturud midagi kindlat, vaid tulemus baseerub tõenäosustel. 

“Seega kui mina olen raha kaotanud, siis peamiselt selle pärast, et olen kas tõenäosusi natuke valesti hinnanud, teinud mõne lolluse või vahest lihtsalt realiseerubki risk, mille oled investeerides võtnud,” rääkis Talpsepp. 

Isegi kui teha keskmiselt väga häid tehinguid, siis tuleb Talpsepa kinnitusel tõenäosuste järgi sekka ka halbu investeeringuid. “Alati kui olen arvestatavalt raha kaotanud, olen tegelikult võtnudki teadlikult suure riski ning arvestanud stsenaariumitega, kuidas edasi minna, kui risk peaks realiseeruma kaotusena,” tunnistas Talpsepp.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.