Perekondlikel kokkusaamistel või jõusaali riietusruumis pole enam haruldane, kui kõrvu kostavad sõnad aktsia, investeerimine ja võlakirjad. Paljud meist on tuld võtnud uuest hobist – investeerimisest. Kolm Eesti investorit nõustusid oma kogemusi Geeniusega jagama ning sarja viiendas ja ühtlasi viimases osas saame teada, kuhu investorid täna jõudnud on.
Meelis ei tea, kust algab finantsvabadus
Meelis Maasik on investor ja Swedbank Marketsi aktsia-deski vanemspetsialist.
“Ma ei tea kust piirist finantsvabadus hakkab aga minu enda jaoks on finantsvabaduse piirid ikka kaugel veel,” ütles Maasik. Ta lisas, et ilmselt on piir seal, kust alates ta enam ühtki senti ei loe ja hinnal ei ole tähtsust.
Üldiselt kuuluvad Maasiku portfelli suuremad investeeringud USA Indeksite ETF-st ja maailma suurimate tehnoloogia ettevõtetest. “Lisaks mõned sektorid, mis mulle isiklikult meelepärased on nt „Green energy“ ja „3D Printing“ tehnoloogiad ja viimasel ajal olen Hiina aktsiaturgude kollapsis suurendanud otseselt positsioone Hiina ETF-sse ja Hiina suurtematesse tehnoloogiaettevõtetesse,” sõnas Maasik.
Samuti on ta pannud omajagu väiksemaid spekulatiivseid positsioone nö momentum-aktsiatesse, mis on soetatud korraliku discountiga ja ootavad oma kahe- kuni kolmekordset tõusu. “See on portfelli kõige toksilisem osa ja osad aktsiad on langenud veel 30-50 protsenti miinuspoolele.
“Momentum-aktsiate eripära ongi selles, et märkimisväärsed langused/tõusud tekivad mõne päevaga. Aga nende osakaal on piisavalt väike, mis ei heiduta mu und kuidagi,” lausus Maasik.
Algajale investorile soovitab ta aga samasuguse finantsvabaduse poole püüdlemisel kõigepealt alustada tasapisi väikeste summadega ja iga kuu juurde investeerida, et tekiks turu-tunnetus ja oma riskitaju.
Lisaks tasub Meelise sõnul excelisse kirja panna oma strateegia, allokatsioonid ja teesid. “Mingisugused tüüpvigade vältimised, näiteks FOMOga (fear of missing out) mitte kaasa jooksmine, tehnilise analüüsi mustrid jne,” õpetas Maasik. Eelistada tasuks suuri ja kindla rahavooga tuntuid ettevõtteid. Ka kapitali kogumiseks võiks kasutada suuremaid Indeks ETFe.
“Ära looda, et saad kiirelt rikkaks panustades suurelt pankroti äärel lennundusettevõttetesse või penni-stockidesse. Kogemus on näidanud seda, et selliste investeeringutega lähed 30-80 protsenti miinusesse, istud miinuses aastaid kuni saad aru, et elu on liiga lühike ja miinused liiga pikad. Samal ajal S&P 500 teeb iga aasta 15-20 protsenti tootlus, millest jääd ilma kuna loodad, et pankrotistunud lennundusettevõte ellu ärkab” jagas Maasik õpetussõnu.
Lisaks soovitas Maasik olla innovatiivne ja jälgida ka teis varaklasse. Samuti tasub tasapisi allokeerida väike osa oma portfellist ka kürptovaluutadesse.
Oluline on investeerima hakates jätkata investeeringute suurendamist iga kuu ja nii kõigi investeeringutega aastakümneid.
Tõnni sõnul ei tasu esimesest õnnestumisest kohe eufooriasse sattuda
Tõnn Talpsepp on investor ja raamatu “Rahaedu põhimõtted” üks autoritest.
“Ära lase esimestest ebaõnnestumistest ennast heidutada ning ära satu esimestest õnnestumistest eufooriasse,” jagas finantsökonoomika doktorikraadiga investor Tõnn Talpsepp õpetust, mida iga alustav investor järgima peaks.
Taplsepa sõnul on investeerimine tegevus, millega tuleb tegeleda kogu elu ning tihti piisab edukas olemiseks ka sellest, kui suuta vältida suuremaid lollusi sellel pikal teekonnal.
“Edukaks investoriks olemise mõttelaadiga käib kaasas ka uudishimu. Seega loe, kuula, uuri ja analüüsi nii palju kui saad. Aga lõpuks otsusta ikka ise, mitte ära jää kellelegi teisele lootma,” selgitas Talpsepp.
Investeerimisest, sealhulgas näiteks investeeringuid mõjutavatest majandustsüklitest ning oma rahaasjade korraldamisest kirjutas Talpsepp koos Kristjan Liivamägi ja Tarvo Vaarmetsaga raamatus „Rahaedu põhimõtted“. Rohkem nende ja kogemusi on saadaval ka Rahaedu blogis. https://www.facebook.com/rahaedu.ee/
Riin on oma vara kasvatanud, kuid jätkab teed soovitud finantsvabaduseni
Riin Tuttelberg on laste rahatarkuse raamatu “Tom õpib rahamängu” autor. “Tänu investeerimisele oleme oma netovara kasvatanud kümme korda ning tekitanud aasta aastalt suureneva passiivse rahavoo, mida ilma sihipärase investeerimiseta poleks kindlasti juhtunud,” kirjeldas Tuttelberg seda, kuhu nende pere tänaseks investeerimisega jõudnud on.
Kuna finantsvabadusel on palju erinevaid tasemeid, siis ei ole nemad veel soovitud vabaduseni jõudnud, kuid ühiselt jätkatakse sellel teekonnal käimist.
Tuttelbergi sõnul on infot tänapäeval nii palju, mistõttu on algajatel ka raske orienteeruda. “Alustada tuleks mõne podcasti kuulamisest või raamatu, blogi lugemisest,” soovitas Tuttelberg. Just tänu sellele tekivad eeskujud ning edaspidi saab neid järgides teha esimesed julged sammud.
Hea nipp, mida Tuttelberg siinkohal veel soovitab järgida on see, et esmalt tuleks maksta iseendale. “See tähendab, et raha laekumisel panna kohe soovitud summa investeerimiseks või esialgu säästmiseks kõrvale,” täpsustas Tuttelberg.
“Kiiret rikkust lubavad investeeringud on pigem skämm ning tuleks väga hoolega tausta analüüsida,” jagas Tuttelberg tarkust, mida ei tohi unustada.