INVESTORITE LOOD Doktorikraadiga rahatark Tõnn Talpsepp: oluline on elada alla oma finantsiliste võimete

2. osa ehk piisab ka väikesest summast!

Tõnn Talpsepp.Foto: TalTech

Perekondlikel kokkusaamistel või jõusaali riietusruumis pole enam haruldane, kui kõrvu kostavad sõnad aktsia, investeerimine ja võlakirjad. Paljud meist on tuld võtnud uuest hobist – investeerimisest. Kolm Eesti investorit nõustusid oma kogemusi Geeniusega jagama ning sarja teises osas saame teada, millist nõu nad annavad neile, kellele tundub, et raha on alati vähe ja investeerida pole võimalik.

Tõnn soovitab vähemalt natuke raha kõrvale panna 

Tõnn Talpsepp on aktiivne investor ja õppejõud ülikoolis. Ta omab doktorikraadi finantsökonoomikas ja CFA (Chartered Financial Analyst) kvalifikatsiooni. 

“Investeerimine algab mõttelaadist, et kogu raha ei pea ega tohigi kohe ära kulutada, vaid tuleb tuleviku jaoks kõrvale panna. Mida varem teatud säästmisharjumust omada, seda lihtsam on ka investeerimisega alustada,” rääkis Talpsepp. 

Tal on enam kui kümneaastane kogemus finantsturgude ning investeeringutega seotud kursuste läbiviimisega Tallinna Tehnikaülikoolis, mistõttu tasub kõrva taha panna Talpsepa nõuannet, et ka väga väikese sissetulekuga on võimalik vähemalt vajalikku mõttelaadi treenida. Selleks tuleks iga kuu panna kõrvale kasvõi kümme eurot, mida võiks võimalusel pidevalt tasapisi suurendada. 

“Ei tasu arvata, et väikeste summadega alustades oleks võimalik investeerides otseselt rikkaks saada. Kuid alati tasub vähemalt alustada, mitte jääda ootama, et järsku kunagi sissetulek kasvab,” sõnas Talpsepp.

Talpsepp alustas investeerimisega 20 aastat tagasi ise ülikoolis käies ja ka just väikeste summadega, mis jäid alla 500 euro. Võimalikuks sai see vaid tänu sellele, et ta ei kulutanud sissetulekut ahvatluste peale, vaid pani tuleviku nimel kasvama. 

“Oluline on elada allapoole oma finantsiliste võimete, et jääks alles ka sääste. Suure tõenäosusega suutsin näiteks oma esimesest regulaarsest palgast säästa ülikooli ajal suurusjärgus 80-90 protsenti,” tõdes Talpsepp. 

Siiski tunnistas ta, et nii suurt säästumäära, kui noorena, ei ole tal enam õnnestunud oma regulaarsest sissetulekust lähtudes saavutada.

Riin Tuttelberg. Foto: erakogu

Riin peab kiiret rikkust lubavaid investeeringuid skämmiks

Eesti esimese laste rahatarkuse raamatu “Tom õpib rahamängu” autori Riin Tuttelbergi sõnul on hea nipp esmalt maksta iseendale.  “See tähendab, et raha laekumisel panna kohe soovitud summa investeerimiseks või esialgu säästmiseks kõrvale,” õpetas ta. 

“Esimest korda investeerisime me abikaasaga 2006. aastal pangas pakutavatesse fondidesse,” rääkis Tuttelberg. 2009. aastal võtsid nad allesjäänud raha välja, et kasutada seda kodulaenu sissemakseks. 

“Peale pikemat pausi alustasime taas 2016. aastal veelgi teadlikumalt ja jõulisemalt,” lisas Tuttelberg.  

Kuna infot on tänapäeval väga palju, siis on Tuttelbergi sõnul algajatel ka raske orienteeruda. “Alustada tuleks mõne podcasti kuulamisest või raamatu, blogi lugemisest,” jagas ta soovitusi. Nii tekivad eeskujud ning edaspidi saab neid järgides teha esimesed julged sammud. “Kiiret rikkust lubavad investeeringud on pigem skämm ning tuleks väga hoolega tausta analüüsida,” hoiatas Tuttelberg investeerimishuvilisi.

Meelis Maasik. Foto:erakogu

Meelis ütleb, et alustada saab kasvõi ühe euroga

Meelis Maasik on finantssektoris töötanud juba veidi üle 15 aasta. Ta on pikalt tegelenud kliendihaldusega, privaatpanganduse klientide investeeringutega ja olnud Swedbanki Marketsis erinevatel ametipositsioonidel seotud finantstoodetega.

“Kui täna keegi ütleb, et raha on vähe ja investeeringuteks pole võimalik midagi panna, siis see tundub naeruväärne argument minu jaoks. Täna võid julgelt alustada ühe euroga investeerimisest ja seda täiesti null kuludega,” ütles Swedbankis aktsia-deskis vanem-spetsialistina töötav Maasik. 

Väikeste summadega investeeringute alustamine annab tema  sõnul hea kogemuse ja turu-tunnetuse. “Samas ei juhtu ka midagi hullu, kui turul tuleb müügilaine ja viib varahinnad 20-30 protsendilisse langusesse,” rääkis Maasik. 

Ta lisas, et ilmselt mõnesaja eurose investeeringu puhul elad üle paarikümne eurose kõikumise. ”Kui summad juba suuremad, tulevad mängu juba emotsioonid, hirm ja pinged positsiooni väärtuse vähenemisest ja paratamatult tekib soov kõik maha müüa enne, kui kõik väärtusetuks kukub,” tunnistas Maasik. Seega soovitabki ta algajal investoril alustada tasapisi väikeste summadega. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.