INVESTORITE LOOD Börsihai Meelis Maasik: investeerimine on kolinud inimeste taskutesse, kuid kiire rikastumine on nagu lotovõit

3. osa ehk investeerimine ei tee ratsa rikkaks!

Meelis Maasik.Foto:erakogu

Perekondlikel kokkusaamistel või jõusaali riietusruumis pole enam haruldane, kui kõrvu kostavad sõnad aktsia, investeerimine ja võlakirjad. Paljud meist on tuld võtnud uuest hobist – investeerimisest. Kolm Eesti investorit nõustusid oma kogemusi Geeniusega jagama ning sarja kolmandas osas saame teada, et kiiret rikastumist ei tasu investeerima asudes oodata.

Meelise sõnul on kiire edu jaoks vaja kolme omadust

Meelis Maasik on finantssektoris töötanud üle 15 aasta. Praegu on ta tegev Swedbank Marketsi aktsia-deski vanemspetsialistina. Maasiku sõnul on investeerimisega kiirelt rikkaks saada äärmiselt keeruline. 

“Üldised omadused, mis tagavad kiire edu ja finantsvabaduse on raudsed närvid, aeg ja raha. Enamusel inimestel on kahjuks vähemalt üks eelpoolmainitud omadustest puudu,” tõdes Maasik.

 Aeglasem tee finantsvabaduse poole on tema sõnul strateegiline lähenemine, pikaajaline stabiilse intervalliga kogumine. 

“Kiirelt rikkaks saamine on pigem nagu lotovõit, mida juhtub kahjuks vaid väga väikese tõenäosusega ja ükskutel inimeste. Mul on hea meel vaadata tänapäeva fintech ettevõtete arengut ja pankade panust investeerimise edendamisse,” sõnas Maasik. Ta lisas, et investeerimine on viidud massidesse ning finantsinnovatsioon on olnud peadpööritav. 

Investeerimine on seetõttu Maasiku sõnul liikunud sisuliselt inimese taskutesse ja igapäevaseks tegevuseks läbi nutitelefoni ekraani. “Investeerimisplatvormid on muudetud niivõrd mänguliseks ja huvitavaks, et seal võib kulutada tunde enne, kui tähelepanu nendest eemale saab,” lausus Maasik. 

Lisandunud on uusi ka fintech ettevõtteid, varaklasse ja fraktsiooniinvesteerimise võimalusi. 

“Vaadates tagasi enda investeerimise teekonna algusesse siis tundub, et mind on aastaid röövitud. Tehingutasu miinimumid 20 pluss eurot, kõrged konto hooldustasud ja kõik muu on kindlasti röövinud minult tuhandeid eurosid ja sundinud mind panustama liialt suuri summasid üksikutesse instrumentidesse, et vältida tehingutasu liialt kõrget kulu investeeringu kogumaksumusse,” kirjeldas Maasik. See on tema sõnul aga omakorda toonud kaasa valusaid õppetunde ja investeerimisjulguses tagasilööke.

Tõnn Talpsepp. Foto: TalTech

Tõnn tunnistab, et investeerimine on tegelikult pikk ja vahest igav protsess

Tõnn Talpsepp on investor ja raamatu “Rahaedu põhimõtted” üks autoritest. Ka tema sõnul ei ole investeerimine kiire rikastumise viis, vaid pigem mõistlikke riske võttes aeglane moodus endale mugavam vanaduspõlv või järeltulijatele mugavam elu kindlustada. 

“Alati võib olla õnne sattuda justkui jackpoti otsa ehk näiteks osta odavalt mõnda naljana mõeldud krüptovara ja see hiljem suure vaheltkasuga maha müüa, kuid samas võib selliste tehingutega ka kogu raha ära kaotada,” tõdes Talpsepp.

“Investeerimine on tegelikult pikk ja vahest igav protsess, mille teeb põnevaks ja imetlusväärseks kogu see uus info ja võimalused, mis selle kõigega kaasas käib. Sisuliselt iga päev leidub mõni aktsia, mis tol päeval 30-50 protsenti tõuseb. Ning see tekitabki selles mängus osalejatele tunde, et võib ratsa rikkaks saada.”

Reaalsuses toimub aga mäng tõenäosuste järgi, kus juba keskmiselt kümneprotsendilise aastatootluse saavutamine on igati hea tulemus. Siinkohal tõi Talpsepp näite, et mõni saavutab rohkem, paljud vähem ning avalikkuses räägitakse eelkõige jackpoti võitjatest. 

“Kui sa oled jõudnud investorina nii kaugele, et oskad adekvaatselt hinnata riske, mis erinevate investeerimisvõimalustega kaasas käivad, siis suure tõenäosusega õnnestub sul vältida ka suuremaid lollusi, mis omakorda annab selgelt suurema tõenäosuse olla edukamate investorite hulgas,” sõnas Talpsepp.

Riin Tuttelberg. Foto: erakogu

Riinu sõnul tuleb investeerimisel arvestada sellega, et alguses ei saa vedama 

Investor ja laste rahatarkuse raamatu “Tom õpib rahatarkust” auroti Riin Tuttelbergi sõnul on investeerimine on väga pikaajaline tegevus ja kiiret rikastumist ei maksa loota. “Investeerimisel tuleb arvestada, et alguses ei saa justkui vedama, summad on väikesed ja tulemused samuti,” tõdes Tuttelberg. 

Mida aga aeg edasi, seda rohkem tuleb appi näiteks ka liitinteress.  

“Investeerimisega kaasneb alati risk ja minule meeldib mõelda, et investeeritud summa minu jaoks on justkui ära kaotatud raha, nii on mul väga hea meel, kui reaalselt on kõik alles ja pealekauba kasvanud,” kirjeldas Tuttelberg. 

Ta lisas, et investeerida tasuks seda raha, millest ilmajäämist saad sa endale lubada. 

Kunagi tudengina alustades pani Tuttelberg kuus kõrvale alates sajast eurost kuus. Nüüd läheb aga nende peres vähemalt pool sissetulekust investeerimisse. 

“Kiiret rikkust lubavad investeeringud on pigem skämm ning tuleks väga hoolega tausta analüüsida,” jagas Tuttleberg üht olulist tarkusetera alustavatele investoritele. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.