INVESTORITE LOOD: 8 tarkusetera, mida tasub raha kasvatades alati meeles pidada

Riin Tuttelberg.Foto: erakogu

Perekondlikel kokkusaamistel või jõusaali riietusruumis pole enam haruldane, kui kõrvu kostavad sõnad aktsia, investeerimine ja võlakirjad. Paljud meist on tuld võtnud uuest hobist – investeerimisest. Kolm Eesti investorit jagasid oma kogemusi Geeniusega ja nüüd kordame üle nende olulisemad tarkuseterad.

Hoia kontol piisavalt sularaha

Meelis Maasik on investeerimise valdkonnas töötanud juba 15 aastat. Maasiku teekond on olnud üsna konarlik, sest selle aja jooksul on ta katsetanud erinevaid strateegiaid ja treeninud oma riskijulgust ning arendanud psühholoogiat. Põrumised on olnud selle teekonna osa.  

“Minu strateegia on alati see, et hoia kontol ka piisavalt sularaha. Turg pakub iga päev uusi võimalusi ja suuri discounte, kui mõne uudise peale aktsia sõelapõhjaks müüakse,” õpetas Maasik. 

Ta soovitab, et nendest pakkumistest peab osa võtma kasvõi tühise summaga. “Üldiselt lõppevad sooduspakkumised mõne nädala jooksul ära ja kannatlikkus saab tasutud toreda preemiaga.”

Meelis Maasik.Foto:erakogu

Oluline on elada allapoole oma finantsilist võimet

Tõnn Talpsepp on aktiivne investor ja õppejõud ülikoolis. Ta omab doktorikraadi finantsökonoomikas ja CFA (Chartered Financial Analyst) kvalifikatsiooni. 

“Investeerimine algab mõttelaadist, et kogu raha ei pea ega tohigi kohe ära kulutada, vaid tuleb tuleviku jaoks kõrvale panna. Mida varem teatud säästmisharjumust omada, seda lihtsam on ka investeerimisega alustada,” rääkis Talpsepp. 

Tal on enam kui kümneaastane kogemus finantsturgude ning investeeringutega seotud kursuste läbiviimisega Tallinna Tehnikaülikoolis, mistõttu tasub kõrva taha panna Talpsepa nõuannet, et ka väga väikese sissetulekuga on võimalik vähemalt vajalikku mõttelaadi treenida. Selleks tuleks iga kuu panna kõrvale kasvõi kümme eurot, mida võiks võimalusel pidevalt tasapisi suurendada. 

“Ei tasu arvata, et väikeste summadega alustades oleks võimalik investeerides otseselt rikkaks saada. Kuid alati tasub vähemalt alustada, mitte jääda ootama, et järsku kunagi sissetulek kasvab,” sõnas Talpsepp.

“Oluline on elada allapoole oma finantsiliste võimete, et jääks alles ka sääste.” 

Tõnn Talpsepp.Foto: TalTech

Ära usu kiiresse rikastumisse

Eesti esimese laste rahatarkuse raamatu “Tom õpib rahamängu” autori Riin Tuttelbergi sõnul on hea nipp esmalt maksta iseendale.  “See tähendab, et raha laekumisel panna kohe soovitud summa investeerimiseks või esialgu säästmiseks kõrvale,” õpetas ta. 

Kuna infot on tänapäeval väga palju, siis on Tuttelbergi sõnul algajatel ka raske orienteeruda. “Alustada tuleks mõne podcasti kuulamisest või raamatu, blogi lugemisest,” jagas ta soovitusi. Nii tekivad eeskujud ning edaspidi saab neid järgides teha esimesed julged sammud. “Kiiret rikkust lubavad investeeringud on pigem skämm ning tuleks väga hoolega tausta analüüsida,” hoiatas Tuttelberg investeerimishuvilisi.

Ära mine ahneks

“Nagu öeldakse, julge hundi rind on haavleid täis. Nii on ka igal investoril mingid paberid portfellis, mis on läinud WC-poti põhja ja sinna aastateks ka jäänud,” tunnistas Maasik. 

Maasiku kinnitusel ei tasu ahneks minna. Pigem peaks olema valmis positsiooni järk-järgult vähendama, kui aktsia on lühikese ajaga teinud kiire kahe-kolme-neljakordse tootluse. Väga suure tõenäosusega saab seda jälle kuue kuu jooksul tippudega võrreldes poole soodsamalt. 

“Minu suurimad vead ja kaotused ongi olnud viimati mainitud highrunner’itega, kus positsioonid on olnud viie-kuuekordse kasvuga ja ei ole õigel ajal kasumit võtnud,” tõdes Maasik ja soovis kõigile algajatele edukaid investeerimisotsuseid ja raudseid närve.

Arvesta, et börsil kauplemine on tõenäosuste mäng

Talpsepp tunnistab, et on samuti kogenud finantsturgudel mitmeid suuri kaotusi. “Kahjuks on investeerimine või börsikauplemine alati tõenäosuste mäng,” sõnas Talpsepp. Nimelt ei ole finantsökonoomika doktorikraadiga Talpsepa sõnul finantsturud midagi kindlat, vaid tulemus baseerub tõenäosustel. 

“Seega kui mina olen raha kaotanud, siis peamiselt selle pärast, et olen kas tõenäosusi natuke valesti hinnanud, teinud mõne lolluse või vahest lihtsalt realiseerubki risk, mille oled investeerides võtnud,” rääkis Talpsepp. 

Kiire edu jaoks on vaja kolme omadust

Maasiku sõnul on üldised omadused, mis tagavad kiire edu ja finantsvabaduse on raudsed närvid, aeg ja raha. “Enamusel inimestel on kahjuks vähemalt üks eelpoolmainitud omadustest puudu.”

 Aeglasem tee finantsvabaduse poole on tema sõnul strateegiline lähenemine, pikaajaline stabiilse intervalliga kogumine. 

“Kiirelt rikkaks saamine on pigem nagu lotovõit, mida juhtub kahjuks vaid väga väikese tõenäosusega ja üksikutel inimeste,” tõdes Maasik. 

Investeeri raha, millest ilmajäämist saad lubada

“Investeerimisel tuleb arvestada, et alguses ei saa justkui vedama, summad on väikesed ja tulemused samuti,” rääkis Tuttelberg. Siiski toonitas ta, et mida aga aeg edasi, seda rohkem tuleb appi näiteks ka liitintress.  

“Investeerimisega kaasneb alati risk ja minule meeldib mõelda, et investeeritud summa minu jaoks on justkui ära kaotatud raha, nii on mul väga hea meel, kui reaalselt on kõik alles ja pealekauba kasvanud,” kirjeldas Tuttelberg. 

Ta lisas, et investeerida tasuks seda raha, millest ilmajäämist saad sa endale lubada. 

Ära mine esimesest õnnestumisest kohe eufooriasse 

“Ära lase esimestest ebaõnnestumistest ennast heidutada ning ära satu esimestest õnnestumistest eufooriasse,” jagas finantsökonoomika doktorikraadiga investor Talpsepp õpetust, mida iga alustav investor järgima peaks.

Taplsepa sõnul on investeerimine tegevus, millega tuleb tegeleda kogu elu ning tihti piisab edukaks olemiseks ka sellest, kui suuta vältida suuremaid lollusi sellel pikal teekonnal.

“Edukaks investoriks olemise mõttelaadiga käib kaasas ka uudishimu. Seega loe, kuula, uuri ja analüüsi nii palju kui saad. Aga lõpuks otsusta ikka ise, mitte ära jää kellelegi teisele lootma,” selgitas Talpsepp. 

Investeerimisest, sealhulgas näiteks investeeringuid mõjutavatest majandustsüklitest ning oma rahaasjade korraldamisest kirjutas Talpsepp koos Kristjan Liivamägi ja Tarvo Vaarmetsaga raamatus „Rahaedu põhimõtted“. Rohkem nende ja kogemusi on saadaval ka Rahaedu blogis. https://www.facebook.com/rahaedu.ee/

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.