Börsifirmal on piits kogu aeg seljas

Pulli ja karu skulptuurid Frankfurdibörsi hoone ees sümboliseerivad väärtpaberituru tõusu ja langust.Shutterstock

Eesti finantstehnoloogia ettevõtte IuteCrediti võlakirjad on Frankfurdi börsi nn reguleeritud turul ehk põhinimekirjas kaubeldavad alates üle-eelmisest sügisest. Uurisime, kuidas on finantstehnoloogia ettevõttel tunnustatud välisbörsil läinud.

IuteCrediti puhul on tegemist on esimese Eesti ettevõttega, mille võlakirjad Frankfurdi börsi põhinimekirja pääsesid. 

IuteCrediti väärtpaberid on Frankfurdi börsi vabaturu nimekirjas olnud 2019. aasta augustist, mil ettevõte emiteeris 40 miljoni euro eest võlakirju. Võlakirjade lunastustähtaeg on 2023. aastal ja fikseeritud intressimäär 13% aastas. 

Ettevõtete jaoks tähendab börsile minek eelkõige head võimalust kiiresti laieneda, kaasates börsilt selle tarvis raha. Lisaks võib börsile minekuks olla ka muid põhjusi. 

„Läksime börsile viimasel täiuslikul aastal enne koroona-aastat ja olime seal terve koroona-aja. IuteCreditile annab Frankfurdi börsil olek eelkõige üle-Euroopalist tuntust ja kontakte, meie klientide jaoks tähendab aga usaldusväärsust ja kindlustunnet, “ ütleb IuteCrediti juht Tarmo Sild. 

“Loen investoreid samuti meie klientideks — investor on klient, kellel on vaba raha ja kes soovib seda enda jaoks veel rohkem raha teenima panna. Investorite jaoks tähendab börsifima paremat riski ja tootluse suhet ning suuremat likviidsust.” 

Börsil olekut võrdleb Sild ülekantud tähenduses rahvuskoondisse kuulumisega. “Koondises olek ei garanteeri küll olümpiamedalit, aga garanteerib enesedistsipliini. Piits on kogu aeg seljas — süstemaatiline treeningkava, enesedistsipliin, eneseanalüüs  ja halastamatu tagasiside välise jõu poolt on kindlustatud. Tippsportlasele on see hea.”

Tippsooritust otsi põhinimekirjast

Frankfurdi börsi kaudu toimub üle 90% Saksamaa aktsiatehingutest. Tänapäeval on börsi kogukäive 5,2 triljonit eurot aastas, mis teeb Frankfurdi börsist käibe poolest maailma suuruselt kolmanda börsi ja teise börsi turukapitalisatsiooni poolest.

Frankfurdi börsi põhinimekirja kuulumisest rääkides kasutab Sild taas võrdlust spordimaailmaga. “Põhinimekirja ja lisanimekirja erinevus on umbes sama, nagu noortekoondisel ja päriskoondisel. See on standardite vahe. Tippvõimekust ja tippsooritust tuleb otsida põhinimekirjast, kuna seal on kõige rangemad nõuded väärtpaberile, ettevõttele ja tegevuse raporteerimisele.”

Võlakirjade emissiooniks just Frankfurdi börsi valimist nimetab Sild peamiselt Balkani riikidest tegutsevale IuteCreditile loomulikuks sammuks, kuigi uuriti erinevaid võimalusi. “Frankfurt oli meile tunduvalt naturaalsem valik kui näiteks Londoni börs. Saksamaa jaoks on Balkan ajalooliselt, rahaliste ja välispoliitiliste sidemete poolest sama kaugel kui Baltikum. Tallinnast vaadates võib teistmoodi tunduda, aga Saksamaalt vaadates paistab asi nii. Saksa investorile on Balkan sama tähendusrikas kui Baltikum või isegi tähendusrikkam.”

“Kui tegime 2019. aastal esimese Frankfurdi emissiooni,  kohtusin selle ettevalmistamise käigus umbes 50 investoriga. Kõik olid kas institutsioonid, pereettevõtteid või fondid ja  keskmine paigutus oli umbes miljon eurot korraga,” kirjeldab Sild. “Pluss meil on Eestis oma fänniklubi.” 

Enne börsile jõudmist oli Eesti IuteCrediti võlakirju ostnud umbes 100 inimest ja ettevõtet. Need vahetati Frankfurdi võlakirjade vastu.  “Algul oli seega kokku 130-140 positsiooni. Tänaseks on pilt oluliselt kirjumaks muutunud, kuna võlakirjadega kaubeldakse ka järelturul ja osa suuri positsioone on vahetatud jaeinvestorite väikeste panustega. Tänaseks me kõiki oma võlakirjade omanikke ei teagi. Nende üle peab arvestust väärtpaberite keskdepositoorium Luxembourgis, sest võlakirjade emiteerijaks on meie Luxembourgi tütarettevõte. Tükiviisilist ülevaadet meil enam ei ole. ” 

Kui Saksamaa jaeinvestorid saavad väärtpabereid märkida otse Frankfurdi börsi kodulehelt, siis Eesti isikukoodiga praegu sinna ligi ei pääse. Küll on Frankfurdi börsil nagu kõikidel suurtel börsidel oma maaklerfirmad, kus kliendid saavad konto avada ja maakleri kaudu väärtpaberite omandamiseks ordereid anda. 

Ettevõte teeb ka pingutusi, et Eestist kasvanud ettevõtte võlakirju saaksid mugavalt omadada ka Eesti investorid, selline võimalus peaks varsti tekkima.

“Praegu arvan, et Frankfurdi börsil me ka jätkame ja teeme oma järgmise võlakirjaemissiooni samuti Frankfurdi börsi põhinimekirjas. Meie kui fintech ettevõtte ülesanne on püüda teha  teha oma võlakirjad kättesaadavaks ka tädi Maalile ja Christopher Robinile — ükskõik, kas oled  vana või noor investor. Tahame kindlasti kasvada, aga me ei saa kasvada ainult omaenda kasumi arvelt, vaid peame selleks kaasama kapitali. Praegu on sellest vara täpsemalt rääkida,” ütleb Sild. 

Üle-eelmisel nädalal teatas IuteCredit oma eeskujulikest majandustulemustest tänavu esimesel poolaastal. Loe pikemalt SIIT. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.