Balkanimaades tegutsev IuteCredit viis mitmes riigis sisse digipöörde, millest bosnialased ei taha veel midagi kuulda

IuteCredit võtab Moldova Energbanki väikeaktsionäridelt üle.
IuteCredit võtab Moldova Energbanki väikeaktsionäridelt üle.Foto: IuteCredit

IuteCrediti kommertsjuht Allar Niinepuu peab viimase kolme kvartali suurimaks õnnestumiseks sõrmejäljega lepingule allkirja andmise võimalust, mis vabastab liigsest paberimajandusest. Häda on aga selles, et Bosnias ei taheta nutikast lahendusest midagi kuulda. 

“Suurim õnnestumine on minu arvates see, et me juurutasime Makedoonias, Albaanias ja Moldovas poodides lahenduse, kus MyIute kasutajast klient saab allkirjastada lepingu oma sõrmejäljega,” tõi Niinepuu välja positiivse poole pealt. Eesti kontekstis tõi ta näiteks elektroonikapoe, kus siis klient saaks midagi ostes järelmaksulepingu allkirjastada äpis. 

“Meie turgudel on see väga suur pööre. See kajastub ka päris suures laenude ja järelmaksude väljamaksete kasvus kolmanda kvartali jooksul.”

IuteCrediti kommertsjuht Allar Niinepuu Foto: IuteCredit

Paberihunnikule allkirjade andmisest päästab sõrmejälg

Kuna IuteCrediti konkurendid pakuvad klientidele jätkuvat lahendust, kus järelmaksu võttes tuleb allkirjastada hunnik pabereid, siis on see suur edasiminek. “Ka meie tegime seda varem ja olenevalt riigist pead sa kasvõi sajaeurost kannu järelmaksuga ostes allkirjastama 12-16 lehekülge pabereid. See teeb poemüüjate elu väga keeruliseks ja sel ajal kui neil on vaja müüa, tegelevad nad hoopis paberimajandusega ja nende printimisega,” rääkis Niinepuu.

Eriti oluline on see uuendus tema sõnul just järelmaksude andmises, sest ära jääb väga pikk ja tüütu paberitega tegelemise protsess, sest lisaks allkirjastamisele tuli varasemalt klienditeenindajal seejärel paberid skaneerida ja süsteemi üles laadida. 

Äriajamine Bosnias vajaks parandust

Kolmanda kvartali madalhetkeks peab Niinepuu aga Bosnias äri ajamist, kuna seal on regulaatorid veel “kiviajas kinni”. 

“Kui teistes ümberkaudsetes riikides tahavad riigid edasi liikuda ja digitaalsemaks muutuda, siis siin seda kahjuks ei ole. Tehakse läbimurret “kivikirvega” ja seetõttu tulebki ise füüsiliselt poodides kohapeal käia, rääkida omanikega ja leida lahendusi.”

Sõrmejälje kasutamise võimalusest on Niinepuu kinnitusel seal kindlasti veel liiga vara rääkida, kuid IuteCrediti pakutavad finantstooted tuleb muuta edukaks teisi võimalusi kasutades. 

Ta lisas, et ka inimeste ootused Bosnias ei ole ka väga kõrged. “Näiteks lisaks sellele, et seda teekannu ostes kirjutad sa alla 15 leheküljele paberitele. Aga üldse enne, kui hakkad neid allkirjastama, tuleb käia politseijaoskonnas ja tuua sealt ametlik pitsatiga paber, et kinnitada, kus sa elad.” 

Niinepuu sõnul on just need ka sellised väljakutsed, millega on huvitav tegeleda. “Eks me oleme enne ka teistes riikides teinud igasuguseid asju, et sealset ühiskonda muuta. Alustasime ju kunagi nii Moldovas,” rääkis ta ja lisas, et tegelikult on seni see töö väga huvitav. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.