IuteCrediti blogi

10 nõuannet: kuidas selgitada lapsele, mis on raha ja kuidas taskuraha anda?

Laste rahatarkus 3. osa

Lapsele taskuraha andes tuleb ka selgitada raha väärtust.Foto: Shutterstock

Laste suhtumine rahasse kujuneb välja umbes seitsmendaks eluaastaks. Ent see, kuidas lapsevanem rahaga ümber käib ja millised on hoiakud kodus, mõjutavad last juba enne, kui ta hakkab mõistma, mis see raha üldse on. Laste rahatarkuse kolmandas osas avaldame kümme nõuannet, kuidas lapsele rahatarkust õpetada. 

Selleks, et lastele rahatarkust õpetada, peab mõistma, et vaid teadmiste jagamisest ei piisa. Oluline on ka ise näidata rahaasjades head eeskuju ja mõelda, milline on enda suhtumine rahasse. Internetis leidub palju kohti, kus jagatakse lastele rahatarkuse õpetamise nippe. Alljärgnevad kümme nõuannet aitavad lastele selgitada raha väärtust ja õpetada neid sellega hästi ümber käima. 

1. Katsetage taskuraha suurusega. Täpse summa väljaselgitamiseks tasub proovida erinevaid võimalusi. Alustage väiksematest summadest, mille kasutamise üle saab laps ise otsustada. Järk-järgult summat suurendades saab lapsele õpetada ka raha kogumist.

2. Määrake võimaluse korral regulaarne taskuraha. See aitab lapsel õppida eesmärkide seadmist ja raha kogumist ning suurendab samas ka tema iseseisvust.

3. Millal lapsele taskuraha anda? Sõltub lapse küpsusest ja vanemate väärtushinnangutest. Kindlasti ei ole hea siduda taskuraha kodutööde tegemisega, mille eest laps nagunii vastutab. Küll aga võib taskuraha olla seotud keerukamate tööülesannete täitmisega.

4. Kaasake laps pere eelarve tegemisse. Näidake, kui palju kulub raha kodule, transpordile, söögile, vaba aja veetmisele ja laenukohustuste täitmisele. Õpetage lapsele, kuidas teha ostunimekirja ja millised on mõistlikud valikud kaupluses.

5. Sõlmige lapsega kokkulepe, milliseid kulutusi peaks ta oma eelarvest katma ja millised kulutused tasutakse pere ühisest rahakotist (nt rõivad, meelelahutus, telefoniarve jne).

6. Näidake lapsele, kuidas seada lühi- ja pikaajalisi rahalisi eesmärke, ning tehke koos plaan, kuidas soovitud eesmärgid saavutada. Arvutage koos lapsega, kuidas mõjutab laenu kasutamine ostu maksumust, ja võrrelge seda säästmisega. Võite näiteks arutada, kui palju kulub raha arvuti ostuks, puhkusereisil või ülikoolis õppides ning kuidas ja kui kaua selleks raha koguda.

7. Õpetage lapsele, kuidas eristada vajadusi soovidest. Seletage lapsele, et aeg-ajalt tuleb teatud asjadest suuremate unistuste või soovide kasuks loobuda.

8. Tunnustage last mõistliku rahakasutuse ja eesmärkide saavutamise eest.

9. Olge eeskujuks. Emal, isal ja teistel lähedastel on tähtis roll laste hoiakute kujundamisel. Lapsed jälgivad oma lähedaste igapäevast rahaga majandamist ning sealt tekib neil üldine arusaam rahast.

10. Tehke lapsele pangakaart. Lisaks sellele, et pangakaart õpetab rahaga ümberkäimist, on see lapsele märk, et vanemad usaldavad teda. Pangakaardi kasutamine on üldiselt ka turvalisem kui sularaha kaasas kanda. Kontoväljavõtet jälgides tekib lapsel parem ülevaade, millele raha kulub. Lisaks saate interneti- või mobiilipanga vahendusel lapse rahaasjadel silma peal hoida ja vajaduse korral tema limiite muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.