Postimaja ja Coca-Cola Plaza kokkuehitusel ehitusluba käes: algab üürnike valimine

Lähiaastad toovad Tallinna südalinnas asuvatele Coca-Cola Plaza ja Postimaja hoonetele uue alguse: ehitustööde käigus saab kahest seni eriilmelisest majast üks segakasutusega elamuskompleks. Uus arendus soovib alustada põhjaliku uuenduskuuriga juba käesoleva aasta lõpus.

Sai alguse jalutuskäigust

Ärikinnisvarafondi Baltic Horizon juht Tarmo Karotami sõnul sai idee alguse 2015. aasta suvel, kui ta Rotermanni kvartalis ringi jalutas ning ümbritsevat vaadeldes mõtisklema jäi.

“Vaatasin ringi ning pilk jäi muuhulgas pidama kahe maja, Coca-Cola Plaza ja Postimaja vahel asuval tänaval, kus olid tol hetkel vaid konteinerid ja mõned pandused. Samuti tundus logistiliselt ebamõistlik, et ühest hoonest teise jõudmiseks peab käima ümber maja,” rääkis Karotam. Peagi jõudis juhuslik uitmõte peagi juba esimeste aruteludeni.

Ehkki Coca-Cola Plaza kuulub Baltic Horizon’i portfelli juba 2013. aastast, vajas esialgne idee läbiarutamist ka Postimaja tolleaegsete omanikega. Mõtete vahetamise käigus sai kiiresti selgeks, et ideel oleks jumet veelgi rohkem, kui asjaajamine käiks tulevikus vaid ühe omaniku alt.

Nii ostis Baltic Horizon 2018. aastal toimunud konkursi tulemusel Postimaja ning idee teokssaamine võis juba suuremate sammudega jätkuda.

“Selle projekti puhul on väga huvitav see, et ma pole kordagi tundnud, et liiguks vastutuules. Alates arhitektidest ja linnaplaneerijatest, lõpetades investorite ja koostööpartneritega – kõik, kellega oleme koostööd teinud, on olnud väga positiivsed. See on kannustanud ja meile kinnitanud, et teeme õiget asja,” sõnas Karotam.

Arhitektuur esitab väljakutseid

Nagu hooneid vaadeldes ja võrreldes järeldada võib, on senise protsessi suurimaks väljakutseks olnud kahe väga erineva hoone, eriti nende korruste kõrguste, omavaheline arhitektuurne ühendamine.

Postimaja valmis ühes paljude teiste Tallinna suurhoonetega 1980. aastal toimunud suveolümpiamängudeks. Hoonesse ehitati ka esimene eskalaator tolleaegses Eestis, mida ilmestas Kaarel Kurismaa installatsioon “Kineetiline objekt”.

Ehkki maja peamine funktsioon, nagu nimigi ütleb, oli postiasutuse funktsiooni täitmine, läbis hoone 2013. aastal värskenduskuuri, mille tulemusel sai sellest kaubanduskeskus. Uuendustest hoolimata säilitati hoone välisfassaad suures plaanis oma esialgsel kujul.

Postimaja kõrvale kerkinud Baltimaade esimene ja kaasaegne esinduskino Coca-Cola Plaza avati seevastu alles 2001. aastal ning tegutseb tänaseni Tallinna suurima kinomajana.

Võib aimata, et kahe nii erineva hoone sobitamine enam kui 200 aastat tagasi valminud ning tänaseks värske ilme saanud Rotermanni kvartaliga valmistab tegijatele väljakutse.

“Arhitektuurikonkursil sai üsna pea selgeks, et need on oma ajastu hooned ning peavad nendeks ka väärikalt jääma,” selgitas Karotam. Nii on ka konkursi võitnud HG Arhitektuuri poolt valminud võidutöö kavanditelt näha, et hoonete välisilme jääb ehitustööde järel suuresti samaks.

Välisfassaadi suurimaks muudatuseks võib pidada uute büroopindade tekke kahe maja vahele ja Roseni tänava poolele ning Hobujaama tänava väljaarendamise, mis oleks omamoodi mõtteliseks väravaks ka kõrvalasuvale Rotermanni kvartalile.

Segakasutusega elamuskompleks

Suuremad muutused leiavad aset aga hoonete sisemuses. Tarmo Karotami sõnul töötatakse hetkel väga põneva ja omanäolise sisekujundus- ja tervikkontseptsiooni kallal, mis tulevast kompleksi teistest selgelt eristab. “See saab olema väga omanäoline ning tavalistest lahendustest teistsugune,” kinnitas ta.

Ühtlasi pannakse üürnike leidmisel senisest rohkem rõhku kogemustele ja elamustele. Nii saab valmivast Postimaja kompleksist tulevikus elamustele pühendatud segakasutusega kompleks, kust ei puudu muuhulgas meelelahutus ja restoranid, aga ka büroopinnad, terviseteenused, toidupood ning turg.

“Meie peamiseks kliendiks saab olema kiire elutempoga linnaelanik. Niisiis oleme otsustanud ka pindade üürimisel keskenduda oma kliendi suurimate vajaduste rahuldamisele,” sõnas Karotam ning kinnitas, et tänaseks on juba üsna hästi teada, mida tulevikus avatavas kompleksis näha soovitakse. 

See-eest on Baltic Horizon avatud uutele põnevatele ideedele ja lahendustele. “Üüripinnast huvitatud ja uute ideedega rentnikud on meie poole pöördunud, aga aktiivselt vaatame ka ise nii kohalikul turul (Baltimaad) kui ka mujal turgudel silma paistnud rentnikke, igaljuhul kuulame kõik huvilised kindlasti ära,” kinnitas ta.

Karotami sõnul näevad plaanid hetkel ette ehitushangetega jätkamist, üürnikega kokkulepete saavutamist ning arhitektuurse projekti lõppfaasi. Äsja väljastas Tallinna Linnavalitsus ka projektbüroo Innopolis Insenerid ja HG Arhitektuur projektlahenduse alusel hoonete ühendamiseks ehitusloa.

Plaani kohaselt peaks etapiliselt kulgev ehitus algama 2021. aasta lõpus, mille esimeseks eesmärgiks on just kahe hoone keskosa ehk tulevaste büroopindade valmimine.

Ehituse käigus jäävad mõlemad hooned esialgu avatuks, sealhulgas toimib kindlasti edasi ka kino. Kahe maja omavaheline ühendamine on plaanitud ehitusfaasi lõppjärku. 

Uhiuus Postimaja kompleks peaks praeguste plaanide kohaselt lõplikult valmima 2023. aastal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.