INTERVJUU Baltic Horizon avaldab, kes on nende investorid

Baltic Horizoni fondijuht Tarmo Karotam on seniste tulemustega rahul.Foto: Jake Farra/Baltic Horizon

Baltic Horizoni fondijuht Tarmo Karotam ja investeeringute juht Edvinas Karbauskas räägivad, kes on nende tüüpiline investor. Lisaks avaldavad nad, millistel põhjustel lisavad investorid oma investeerimisportfelli ka Baltic Horizoni osakud.

Baltic Horizonile kuulub Baltikumis 15 kinnisvaraobjekti Baltikumi pealinnades, ning alates börsile minemisest on maksnud investoritele dividendi vahemikus 4-9% aasta kohta. Kes on aga need tüüpilised investorid, kes Baltic Horizoni aktsiaid oma investeerimisportfelli lisavad? 

Tarmo Karotam (TK): See on hea küsimus, sest ühest küljest on meil väga pikaajalise vaatega investorid, kes on peamiselt Rootsi ja Balti pensionifondid. Lisaks sellele on meil palju jaeinvestoreid ehk väikeinvestoreid, kelle investeeringute summa on väiksem, nemad on ka aktiivsemad kauplejad.

Tuumiku moodustavad aga pikaajalised pensionifondid ning teised perekondlikud investeerimisettevõtted, osad kes on meiega olnud juba üle kümne aasta. Kinnisvara on pikaajaline investeering, tsüklite ülene ning ajalugu on näidanud, et pikas perspektiivis ka inflatsioonikindel.  

Edvinas Karbauskas (EK): Pensionifondid otsivad tavaliselt stabiilset pikaajalist tootlust, samal ajal aga ka kõrgema riskiga suuremat tootlust, kui neile osadel välisturgudel pakutakse.

Näiteks on Baltimaad võrreldes teiste aktiivsete turgudega kaasaegsed ja kiiresti kasvavad turud, kuid riskiga korrigeeritud tootlused on Baltikumis teistest kaasaegsetest turgudest üle. Arvestades tugevaid turupõhimõtteid, on hea võimalus investoritel leida Baltikumis häid investeerimishetki, mis pakuvad pikas perspektiivis atraktiivsemat tootlust.

Baltic Horizoni investeeringute juht Edvinas Karbauskas.Foto: Baltic Horizon

Seega on kinnisvarafondi investeerimine investorile huvitav võimalus. Aga mis põhjustel investorid Baltic Horizonisse täpsemalt investeerivad? 

TK: Minu arvates on siin kaks põhilist põhjust: üldiselt tahavad investorid paigutada osa oma investeeringutest kinnisvaraturule. Investeerides kinnisvarafondi, saavad just eriti jaeinvestorid vältida oma kinnisvara haldamisega kaasnevat stressi ja ajakulu. Lisaks nõuab oma kinnisvara soetamine märkimisväärset isiklikku kapitali, mida kinnisvarafondide puhul vaja ei ole.

Üheskoos suurte investoritega on Baltic Horizonis paika pandud pikaajaline investeerimistrateegia, mis hõlmab põhiliselt positsioone südalinna kaubandus- ning meelelahutuse segmendis ning büroohoonete segmendis Tallinnas, Riias ning Vilniuses. Meie fondis on samuti üks kogenumaid meeskondi, kes tunnevad kinnisvaraturgu spetsiifikat ning läbirääkimisnüansse. Samuti on meeskonna tuumik läbi elanud mitmeid kriise, kust on ammutatud palju kogemusi. Meeskond teeb tugevaid jõupingutusi, et vaatamata valitsevatele tururiskidele edukas olla. Samuti oleme maksnud oma investoritele dividende ka kõige raskemal ajal ja see on kindlasti midagi, mida investor saab hinnata. 

Teine ja ilmselt veelgi olulisem põhjus, miks investorid peaksid BHF-i investeerima, on fondi varade jaotus geograafiliselt ja segmentide lõikes. Investeerime kolmes riigis erinevatesse kinnisvarasegmentidesse, mille tulemusena puudub investoril ühe objekti omamise risk. Näiteks pandeemia ajal, kui ootamatult keelati ära ostukeskuste külastamine ning vähenes selle segmendi renditulu, siis büroohoonete segment toetas tugevalt fondi üldtulemusi.

EK: Meie fondi juures on veel see hea, et investeerida võib alates ühest eurost. Meil on ka suur likviidsus, mis tähendab, et isegi kui sul on 100 000 või pool miljonit eurot, on oma osalust võimalik suhteliselt hõlpsasti kaubelda. Võrdlusena võib suure kinnisvara omanikul müük võtta aega või olla täiesti mittelikviidne.

Lisaks, kuna tegemist on kinnisvarafondiga millel on varasid ca 350 miljonit eurot, on fondil ka hea läbirääkimisjõud, et maksimeerida kinnisvaralt saadavat üüri ning optimeerida kulusid. 

Baltic Horizoni fondijuht Tarmo KarotamFoto: Jake Farra/Baltic Horizon

Mis on peamised kanalid, kust investor ja investeerimishuviline saab infot teie tegemiste kohta ja selle kohta, miks tasub Baltic Horizonisse oma raha paigutada?

TK: Peamiselt saab infot meie kodulehelt. Lisaks on kindlasti kõige asjakohasem infoallikas Nasdaqi leht. Tahan siinkohal avaldada tänu oma meeskonnale kuna oleme saanud rahvusvahelistelt organisatsioonidelt, kes jälgivad kinnisvarafondide raporteerimist, oma aruannete eest mitu auhinda. Meie aruanded on põhjalikud, seega, kui keegi küsib, kust saada parimat infot, siis kindlasti meie kvartaalsetest aruannetest, eriti kinnisvara portfelli ülevaate ning majandustulemuste sektsioonist.

EK: Investor, kes soovib Baltic Horizoni investeerida, leiab internetist kindlasti palju infot. Enamasti on kinnisvarafondi investeerida soovijal üsna lihtne teada saada, kuhu tema raha paigutatakse, sest kinnisvarafondide ärimudel on suhteliselt selge ja arusaadav. Kinnisvaraäri mõistmiseks ei pea olema suur ekspert.

TK: Lõpetuseks, soovitan ma fondijuhina otse minuga ühendust võtta, kui selleks on huvi. Meil tegevust jätkub, aga proovime alati leida võimaluse küsimustele vastata ja huvitatud investoritega kohtuda. Ja kui neid küsimusi tuleb tuhandetelt investoritelt, saab selleks ka ürituse korraldada. Vaatamata muutustele ning riskidele turul, tahame oma kõikidele investoritele avatud olla. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.