Baltic Horizoni blogi

Elamu- või ärikinnisvara – kumma kasuks investeerimisotsus langetada?

Kinnisvara on eestlaste armastatuim investeerimisvõimalus.Shutterstock

Teisest sambast väljumine on olulisel määral suurendanud käimasoleval sügisel huvi investeerimise vastu. Et suur hulk inimesi pöördub sobiva varaklassi valikul kinnisvara poole, tuleks teha endale selgeks elamu- ja ärikinnisvarasse investeerimise peamised erinevused.

Investeeri, kuid teadlikult

Ärikinnisvarafondi Baltic Horizon juht Tarmo Karotam leiab, et inimeste kõrgendatud huvi investeerimise vastu on kindlasti hea uudis. “See, et inimesed paigutavad oma raha lisaks tarbimisele ka investeerimisse, on loomulikult väga tervitatav. Ehkki lõplik statistika veel puudub, on siiski väga selgelt näha inimeste huvi kasvamist ja tehingute arvu suurenemist,” märkis ta.

Küll aga võib algajate investorite puhul märgata erinevaid vigu, mida annaks vältida teadlike ja läbimõeldud otsustega. “Üks aspekt on kindlasti see, et väga raske on nullist teha kohe õigeid investeerimisotsuseid. Selle maailmaga peab natuke harjuma ning lohutuseks võib öelda, et kõik investorid on oma vitsad ühel või teisel moel kätte saanud ning selle käigus õppinud,” tõdes Karotam.

Vigade vältimiseks tasuks eeskätt jälgida, mida kogenumad investorid eespool teevad. “Minu soovitus oleks vaadata, milliseid tegusid teevad investorid, kes seda maailma juba hästi tunnevad. Lisaks raamatute lugemisele saab vajalikud teadmised kiiremini kätte ka investeerimisega kursis olevate inimestega suheldes ja neilt nõu küsides,” soovitas ta.

Mida kõrgem tootlus, seda vingem portfell?

Tarmo Karotami sõnul saab oma investeerimisportfellile läheneda mitmel erineval viisil, ent tema hinnangul on peamine, et see oleks võimalikult hajutatud. “Portfelli saab ehitada mitmeti, lisades sinna pikaajalise tootlusega varaklasse nagu kinnisvara, farmaatsia või kujutava kunsti, samal ajal võib aga teise osaga taktikaliselt mängida: kui ehitusmaterjalide hinnad tõusevad, võiks pilgu pöörata mõne materjalitootja aktsiate poole.”

Küll aga on oluline, et investeerimisportfell sisaldaks nii pika- kui lühiajalise tootlusega varaklasse. “See aitab olulisel määral tekkivaid riske hajutada,” märkis ta.

Ärikinnisvara pakub stabiilsust

Teadupärast on eestlaste üheks armastatumaks varaklassiks kinnisvara. Teatud juhtudel võib elamukinnisvarast aga kujuneda omaette vastutus ja koorem, seda näiteks siis, kui esineb probleeme üürnikuga või kinnisvara endaga. Sellisel juhul pakub ärikinnisvarasse investeerimine sobivat alternatiivi, kuna investor säästab end tüütust asjaajamisest ning saab vastutasuks kindlusele ka turvatunde.

“Elamukinnisvaral võib olla kindlasti suurem kapitali kasv, mis tähendab, et kui korter kunagi müüa, saab loota suurele müügihinnale, ent siiski üpris väikesele igapäevasele dividendile,” sõnas Karotam.

Tema sõnul eristabki elamu- ja ärikinnisvara eeskätt dividendide aspekt. “Kui tahta saada suuremat dividendi, võiks valida pigem ärikinnisvara, ent kui loota suurele müügihinnale ja väikesele dividendile, siis elamukinnisvara,” võrdles ta.

Samuti seisneb erinevus igapäevase rahalise tootluse erinevuses. “Elamukinnisvara liigub kiiremini ja hoogsamalt üles-alla, samal ajal kui ärikinnisvara pakub stabiilsemat ja turvalisemat võimalust investeerimiseks,” tõi Karotam välja.

Ehkki elamukinnisvara hinnad on kogu Baltikumis suure hooga kasvanud, pole see fondi juhi sõnul kuigi jätkusuutlik.

“Kui kallinenud ehitusmaterjalide hinnad väljenduvad koheselt ka korterite müügihinnas, siis ärikinnisvarasse jõuab see reaktsioon teatud viivitusega – seda põhjusel, et üürilepingud on pikad, tagades seeläbi vajaliku ja ärikinnisvarale omase stabiilsuse,” märkis Baltic Horizon Fund juht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli head ideed raha kasvatamiseks oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kolm korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.