Eesti kinoäri oli seni heal järjel. Mis saab edasi?

Kui koroonaviiruse pandeemia välja jätta, on Eesti kinoäri olnud Kristjan Kongo hinnangul seni heal järjel.Foto: Aleksandr Voronkov / Shutterstock

Koroonaviirusest tingitud piirangud on valusaid hoope jaganud ka vaba aja segmendile. Millised väljakutsed ootavad kinoäri ees lähitulevikus, räägib Forum Cinemas Eesti tegevjuht Kristjan Kongo.

Kino avanemist oodatakse pikisilmi

Ehkki erinevad voogedastusplatvormid, sealhulgas näiteks Netflix ja Amazon, koguvad aina rohkem populaarsust ja kasutajaid üle kogu maailma, on Kristjan Kongo hinnangul nende sihtrühmade puhul tegemist samade inimestega, kes ootavad pikisilmi kinode avamist.

“Erinevad platvormid ei asenda mitte mingil juhul kinost saadavat filmielamust, mida suur ekraan inimesele pakub,” märkis ta.

Küll aga tuleb teha tööd selleks, et enda olemasolu klientidele taas meelde tuletada, kui uksed taas avatakse. Kindlasti tuleb palju tööd teha ka selleks, et kinos oleks kohe midagi vaadata. 

“Inimene tuleb kinno ikka selleks, et vaadata mõnda konkreetset filmi, seega on filmivaliku olemasolu väga oluline. Kui programm on olemas ning teeme piisavalt kommunikatsiooni, tulevad inimesed kindlasti tagasi,” sõnas Kongo.

Kordumatu elamus

Ärikinnisvarafondi Baltic Horizon juht Tarmo Karotam kinnitab samuti, et kinod inimtühjaks ei jää – seda enam, et nii mõnigi filmirežissöör on keeldunud oma loomingut suurtele videoteenusepakkujatele müümast, kuna on veendunud, et kõige võimsama filmielamuse saab suurelt ekraanilt.

“Pärast esimese piiranguperioodi lõppu 2020. aasta suvel nägime, kui kiiresti kinod jälle täitusid, kuna arusaadavalt tundsid inimesed vajadust meelelahutuse ja suhtlemise järele,” näitlikustas ta.

“Mõnes mõttes võib siin tuua paralleeli kunstiga – on suur vahe kordumatul elamusel, mille külastaja saab muuseumis mõnd Monet’ originaalmaali imetledes, ja sellel, kui vaadata sama maali arvuti taustapildina,” ütles Karotam.

Nõuab ettevalmistust

Kristjan Kongo hinnangul nõuab kinode taasavamine põhjalikke ettevalmistustöid, mis võib paar nädalat aega võtta. “Kui valitsus ütleks täna, et homme saab uksed lahti teha, siis poleks meil kohe midagi ekraanil näidata,” tõdes ta.

Kõigepealt on vaja läbi rääkida nii erinevate stuudiote kui filmilevitajatega, mille tulemusel saab esimesena ekraanile tagasi tuua need filmid, mis olid kinodes hetkel, kui uksed suleti. “Seejärel saame hakata vastavalt võimalusele lisama programmi ka teisi filme,” selgitas ta.

Tulevik tõotab siiski head

Lähiaastatel valmib Tallinna südalinnas uhiuus Postimaja kompleks, millega ehitatakse Coca-Cola Plaza ja Postimaja ühiseks segakasutusega keskuseks. Forum Cinemas Eesti tegevjuhi hinnangul teeb see kinole ainult head ja mõjub kinomaja tegevusele positiivselt.

Lähiaastatel valmib Tallinna südalinnas uhiuus Postimaja kompleks.Allikas: Baltic Horizon

“Ühest küljest saab kino nii välimiselt kui sisemiselt uue kuue, teisest küljest saab inimestel tulevikus olema lihtsam ja mugavam kinno liikuda,” tõi Kongo välja. “Coca-Cola Plaza ühendatakse küll uue hoonega, ent jääb ka edaspidi toimima eraldiseisva kinona,” lisas ta.

Eesseisvad väljakutsed

Kui koroonaviiruse pandeemia välja jätta, on Eesti kinoäri olnud Kristjan Kongo hinnangul seni heal järjel. “Kui võrrelda meie kinosaale näiteks lähinaabrite või Ameerika Ühendriikidega, siis on meie kinod väga kaasaegsed, mugavad ja kõrgel tehnilisel tasemel,” sõnas ta.

Ühtlasi on inimestel logistiliselt väga mugav kinno tulla, kuna teekond on hästi läbimõeldud. Küll aga ollakse ootusärevad kinoäri tulevikku puudutavate innovaatiliste lahenduste osas.

Ent millist innovatsiooni kinomaailm täpsemalt ootab, ei oska hetkel veel keegi öelda. “Tarbija jaoks on vaja selget erinevust, olgu selleks siis mugavam iste või silmnähtavalt teistsugune pilt, mitte näiteks laserprojektor või võimsam heli, mille puhul tavaline kinotarbija selget erinevust tajuda ei pruugigi,” rääkis Kongo.

Värskus uute filmide näol

Kindlasti on viimastel aastatel palju uuendusi toimunud just mugavuse valdkonnas: kinosaalide toolid muutuvad aina mõnusamaks, ühtlasi saab soovi korral saalist lahkumata toidutellimusi esitada. “Täna ootab kogu valdkond, mis võiks olla sellest järgmine samm,” ütles ta.

Kongo sõnul ootab tööstus hetkel kõige enam prillidevaba 3D tulekut. “Innovatsiooni on kindlasti vaja, hoidmaks kino ühes teiste vaba aja veetmisvõimalustega terava ja värskena,” kinnitas ta.

“Õnneks on kino puhul positiivne ka see, et me saame alati pakkuda midagi uut: selleks on head ja kvaliteetsed filmid,” lisas Kongo.

Ka Tarmo Karotam leiab, et filmid ise teevad kino värskeks ning pakuvad vaatajale suurt elamust. “Seda enam, et järgmisel paaril aastal pärast seda, kui pandeemia on kontrolli alla saadud, ootab kinoekraane enneolematu suurfilmide esilinastuste plejaad,” ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli Geeniuse kõige hinnalisemad lood oma postkasti

Saadame sulle e-postiga kaks korda nädalas investeerimisportaali Rikas Geenius olulisemad uudised ja analüüsid.